یکشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۶
خانه / اخبار / بر روند مصرف و آسیب رسان بودن کالاهای سلامت محور نظارت می‌کنیم
دیناروند

بر روند مصرف و آسیب رسان بودن کالاهای سلامت محور نظارت می‌کنیم

به گزارش فودکلینیک و به نقل از خبرگزاری فارس، رسول دیناروند در همایش ملی نشان ایمنی و سلامت ضمن تاکید بر سند کنترل بیماری های غیر واگیر گفت: بحث امروز ما نه تنها تایید اصالت و سلامت کالاهای سلامت محور است، بلکه ما بر روند مصرف و آسیب رسان بودن این فراورده ها نیز نظارت خواهیم داشت.

دیناروند افزود: برای مثال ما بر استاندارد بود تولید نمک و سلامت این فراورده نظارت داریم که نمکی بدون آلودگی و سالم تولید شود.

اما نظارت دوم ما بر نحوه مصرف نمک و میزان استفاده از آن در فراورده های تولیدی مختلف است.

وی ادامه داد: در این راستا از اولویت های مهم ما در سال 95 دسترسی به اهداف سند سلامت و کنترل بیماری های غیر واگیر است.

دیناروند گفت: طی آن کاهش 30 درصدی مصرف نمک در دستور کار این سازمان قرار دارد که امیدواریم بتوانیم این کاهش را تا 50درصد نیز در فراورده های سلامت محور شاهد باشیم.

ریس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: در همین رابطه کاهش میزان شکر مصرفی در نوشابه های گازدار نیز در دستور کار است، تاکنون استاندارد مصرف شکر در این محصولات 11 درصد بوده است که امسال تا 9 درصد کاهش خواهد داشت.

وی با اشاره به اهداف سند کنترل بیماری های واگیر گفت: یکی دیگر از برنامه های وزارت بهداشت برای کنترل بیماری های غیر واگیر مبارزه با افزایش وزن و چاقی است که این مهم جز با اصلاح سبک زندگی و تغذیه محقق نخواهد شد.

دیناروند افزود: باید میزان مصرف شکر، نمک، چربی ها و کربوهیدرات ها کنترل شود.

ریس سازمان غذا و دارو همچنین حذف کامل اسید چرب ترانس از روغن های خوراکی نیز از دیگر برنامه های سال 95 برشمرد و گفت: چراکه این اسید ها هیچ فایده ای نداشته و برعکس برای سلامت بسیار مضر بوده و تاکنون نیز به غلط در روغن های خوراکی استفاده می شده است.

دیناروند با اشاره به حذف روغن پالم از فراورده های لبنی گفت: روغن پالم به دلیل ارزان بودن در تولید لبنیات استفاده می شد که سال گذشته به طورکامل از صنعت لبنی کشور خداحافظی کرد، ما به دنبال کاهش قیمت لبنیات چرب نیستیم و حتی اعتقاد داریم که باید محصولات پرچربی گران تر شود تا مردم به سمت کالاهای کم چرب و سالم تمایل پیدا کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 7 =