یکشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۶
خانه / اخبار / تبيين ۴ شاخص سازمان غذا و داروي كشور جهت تحقق اقتصاد مقاومتي در سال جاري
دیناروند

تبيين ۴ شاخص سازمان غذا و داروي كشور جهت تحقق اقتصاد مقاومتي در سال جاري

رسول ديناروند، معاون وزير بهداشت و رئيس سازمان غذا و دارو كشور در حاشيه برگزاري همايش امدادگران عاشورا در شيراز در گفت‌وگو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا) از فارس، به تبيين برنامه‌هاي اين سازمان جهت تحقق اقتصاد مقاومتي و شعار سال پرداخت و گفت: چند شاخص عمده درباره اقتصاد مقاومتي كه در ابلاغيه مقام معظم رهبري آمده است، به ما مرتبط است و به عنوان كلمات كليدي مي‌‌توانيم از آن‌ها نام ببريم.
وي، حمايت از توليد داخلي، اقتصاد دانش بنيان، توسعه صادرات و كاهش وابستگي به خارج از كشور را از جمله اين شاخص‌ها برشمرد و افزود: در حوزه غذا و دارو و تجهيزات پزشكي ما در اين ۴ محور تلاش مي‌كنيم.

سياست‌هاي شركت‌هاي دانش بنيان مرتبط با وزارت بهداشت در سال جديد ابلاغ شد
ديناروند ادامه داد: محور توسعه اقتصاد دانش بنيان يعني حمايت از شركت‌هاي دانش بنيان است كه اين كار را داريم انجام مي‌دهيم و براي حمايت از آن‌ها امتيازاتي قائل شديم به طوري كه در ابتداي سال جاري بنهاي جديدي از سياست‌هاي وزارت بهداشت را در اين باره مطرح كرديم و  با تأييد وزير بهداشت نيز اين سياست‌ها ابلاغ شد.

هنوز فاصله زيادي ميان صادرات و واردات دارو در كشور داريم
معاون وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي عنوان كرد: در بحث توسعه صادرات واقعيت اين است كه فاصله زيادي با شرايط ايده‌آل داريم ولي اين محور جزو اولويت‌هاي شاخص وزير بهداشت است كه در تمام سفرهاي رسمي و ملاقات‌هاي بين‌المللي اين بحث پيگيري مي‌شود.
وي با بيان اينكه زيرساخت توسعه صادرات در حوزه دارو و تجهيزات پزشكي به خوبي پي‌ريزي شده است، گفت: در اين زمينه كارهاي اساسي كه مورد نياز بوده است، پي‌ريزي مي‌شود و انتظار مي‌رود صنعت داروسازي و بخش خصوصي از اين فرصت استفاده كنند و بتوانيم به تراز مثبت تجاري در حوزه تجهيزات پزشكي و دارو برسيم البته اكنون فاصله زيادي با آن داريم.
ديناروند با تصريح اينكه ميزان واردات ما نسبت به صادرات حدود ۵ برابر است و بايد اين‌ها را به هم نزديك كنيم و حتي صادرات ما نسبت به واردات بيشتر شود، ابراز كرد: در سال ۹۴ حدود يك ميليارد دلار واردات دارو داشتيم در حالي كه صادرات ما حدود ۱۵۰ ميلد ميزان صادرات و واردات را كم كرده و به هم نزديك كنيم.

پيش‌بيني داشتن تراز مثبت صادرات و واردات دارو تا پايان ۱۴۰۴
رئيس سازمان غذا و دارو كشور با اشاره به اينكه پيش بيني ما اين است كه در پايان سال ۱۴۰۴ در بحث صادرات و واردات دارو، تراز مثبت داشته باشيم، گفت: شاخصه بعد حمايت از توليد داخلي است و در اين حوزه دستاوردهاي خوبي داشتيم و در دولت يازدهم شرايط و وضعيت توليد در حوزه دارويي نسبت به گذشته بهتر بوده و آمارهاي ما سال به سال بهتر شده است.
وي گفت:‌ در سال ۹۱ سهم داروهاي توليد داخل از بازار از نظر ريالي ۶۰ درصد بوده و در سال ۹۴ اين سهم به ۷۰ درصد رسيده است يعني وضعيت و اتكاي نظام سلامت به داروهاي توليد داخل بهتر شده است و در پيش‌بيني برنامه‌اي توسعه ششم كه از سال ۹۵ در صورت تصويب، شروع خواهد شد.

حمايت از توليد داخل به جد ادامه پيدا مي‌كند
ديناروند با اشاره به اينكه به مدت ۵ سال ما رسيدن به ۷۵ درصد سهم بازار براي صنعت داخلي را پيش‌بيني كرديم كه كاملاً دست يافتني است، با توجه به اينكه در سال ۹۴ نيز به ۷۰ درصد رسيده‌ايم، گفت: حمايت از توليد داخل به جد ادامه پيدا مي‌كند ضمن اينكه سياست‌هاي اجرايي ما در سال ۹۵ در يكي دو روز گذشته ابلاع شده و شركت‌ها مي‌دانند چه امتيازاتي دارند و البته به اين امتيازات هم اضافه مي‌شود.
رئيس سازمان غذا و داور در ادامه با تصريح اينكه ما توانستيم در ۱۲ سال تحريم‌ها كه سال به سال شديدتر مي‌شد، مقاومت كنيم و در اين زمينه تهديدها را تبديل به فرصت كرديم، گفت: ما توانستيم در زمينه داروسازي نوين رشد بسيار خوبي داشته باشيم البته اين مفهوم بدان معنا نيست كه تحريم براي كشور ما خوب بوده است اما توانستيم از اين تهديد جهت توليد تكنولوژي داخلي استفاده كنيم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − پنج =