جمعه , ۲۹ دی ۱۳۹۶
خانه / اخبار / توجه به نقش بی بدیل غذا و دارو در سلامت جامعه

توجه به نقش بی بدیل غذا و دارو در سلامت جامعه

به گزارش سرویس بسیج جامعه پزشکی خبرگزاری بسیج، دکتر حسین برزگر، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز اظهار کرد: در تعالیم دینی ما، سلامت جسم و جان از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار است به طوری که معصومین صلوات الله علیهم اجمعین برای لحظه لحظه زندگی ما با جزئی‌ترین شکل ممکن روایات و توصیه‌های ارزشمندی نقل کرد‌ه‌اند.

وی در ادامه افزود: اهمیت دادن به مقوله سلامت بدون در نظر گرفتن هر کدام از اجزای آن غیر ممکن و تعریف نشده است.

برزگر، با بیان اینکه سلامت و بهداشت غذا به تنهایی مورد توجه دست اندرکاران این حوزه راهبردی نیست، افزود: آنچه در درجه اول اهمیت قرار دارد، امنیت غذایی آحاد جامعه است زیرا در حوزه مأموریتی این معاونت، همواره بر دو واژه «سلامت» و «امنیت» در کنار یکدیگر تأکید شده است.

این مقام مسئول گفت: زمانی می‌توان با آسودگی و آرامش بیشتر، بهداشت و سلامت مواد غذایی را رصد و پایش کرد که در تأمین اقلام سبد غذایی مردم در بهترین شرایط ممکن باشیم.

وی با بیان اینکه  خوشبختانه استان خوزستان به لحاظ داشتن اقلیمی مساعد، در بخش کشاورزی دارای رتبه خوبی در سطح کشور است، ادامه داد: اما این موضوع کافی نیست، زیرا در کنار این ابراز خوشبختی، باید اظهار تأسف کرد که با وجود مواد اولیه و دسترسی مناسب به آن، سهم خوزستان از صنایع بزرگ و کوچک غذایی بسیار اندک است، که این مقوله خود یکی از چالش‌های مهم در حوزه امنیت غذایی است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، تصریح کرد: شاخص‌های سلامت در حوزه دارو را نیز می‌توان در دو جهت بهبود بخشید؛ این شاخص‌ها، تجویز و مصرف منطقی دارو و دیگری دسترسی ایده آل به اقلام دارویی است.

برزگر، در ادامه گفت: خوشبختانه در زمینه تجویز و مصرف منطقی دارو، با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در چند سال گذشته گام‌های خوبی برداشته شده که با همکاری بیشتر پزشکان در امر تجویز دارو و همچنین فرهنگ سازی عمومی در نحوه مصرف دارو می‌توان امیدوار بود شاخص‌ها در این بخش به نقطه مطلوبی برسد.

خوزستان از داشتن کوچکترین صنایع دارویی محروم است

وی افزود: در راستای دسترسی مناسبت‌تر به اقلام دارویی، باید اذعان کرد که متأسفانه استان خوزستان با این وسعت و جمعیت، از داشتن کوچکترین صنایع دارویی محروم است، اما می‌توان نوید آن را داد که در صورت ایجاد صنایع دارویی متناسب با شرایط اقلیمی خوزستان، گام بلندی در جهت کاهش مشکلات دارویی استان برداشته شود.

برزگر، در پایان اظهار امیدواری کرد: در سالی که به نام اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل است، شاهد رشد و شکوفایی بیشتر استان باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =