جمعه , ۲۹ دی ۱۳۹۶
خانه / اخبار / تولیدکنندگان افزودنی‌های مجاز خوراکی خواستار منطقی شدن تعرفه واردات هستند

تولیدکنندگان افزودنی‌های مجاز خوراکی خواستار منطقی شدن تعرفه واردات هستند

دبیر انجمن تولیدکنندگان افزودنی‌های صنایع غذایی گفت: متأسفانه غیرمنطقی بودن تعرفه واردات افزودنی‌های مجاز خوراکی منجر به واردات ارقام قابل ملاحظه‌ای از این مواد شده در حالی که امکان تولید آن وجود دارد.

سیروس اسکندری در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه کلیه مواد افزودنی مجاز خوراکی در ایران با نظارت سازمان استاندارد و وزارت بهداشت تولید می‌شود، گفت: در شرایط فعلی تعرفه واردات به گونه‌ای است که بیشتر کارخانجات تولیدکننده افزودنی‌های مجاز خوراکی امکان رقابت با مشابه خارجی را ندارند.
وی افزود: در حالی که هزینه‌های تولید در کشور افزایش یافته شاهد هستیم که افزودنی‌های مجاز خوراکی وارداتی با قیمت‌های بسیار پایین‌تر نسبت به مشابه ایرانی وارد کشور می‌شوند و به نوعی به تولید داخلی در این بخش صدمه وارد می‌کنند.
اسکندری با بیان اینکه در سال‌های گذشته ایران صادرات محدودی در بخش افزودنی‌های مجاز خوراکی به کشورهای همجوار نظیر عراق داشته، گفت: در حال حاضر به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده افزودنی‌های مجاز خوراکی تولید ایران، عملا صادرات این محصولات از کشورمان به شدت کم‌رنگ شده است.
وی افزود: ایران به کشورهای اتحادیه اروپا و چین انواع افزودنی‌های مجاز خوراکی را صادر می‌کند.
دبیر انجمن تولیدکنندگان افزودنی‌های صنایع غذایی خواستار منطقی شدن تعرفه واردات این محصولات شد چرا که تعرفه پایین موجب شده تا عملا کارخانجات داخلی زیر ظرفیت اسمی خود کار کنند.
به گفته اسکندری کمبود نقدینگی در تأمین مواد اولیه کارخانجات یاد شده موجب شده تا بخشی از دلیل پایین بودن میزان تولید معطوف به این مسئله باشد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + بیست =