چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶
خانه / اخبار / دیابت، شایع ترین علت کوری است/ چاقی زمینه ساز تمام بیماریها است

دیابت، شایع ترین علت کوری است/ چاقی زمینه ساز تمام بیماریها است

به گزارش فودکلینیک و به نقل از میزان، سید حسن هاشمی صبح امروز در حاشیه همایش ملی سفیران سلامت دانش آموزی، افزود: به عنوان یک ایرانی و مسئول سلامت کشور از مردم تقاضا دارم که با چاقی مبارزه کنند چرا که زمینه ساز تمام بیماری ها است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه 35 درصد از کالری روزانه مصرفی توسط ایرانیان، مورد نیاز بدن نیست، اظهار داشت: کالری اضافی به چربی تبدیل و باعث چاقی و دیابت و بیماری هایی مانند کبد چرب، بیماری های مفصلی می شود و لازم است تا برای سامان دادن به وضعیت چاقی و اضافه وزن، تصمیمات اساسی و اثر گذاری از سوی مردم گرفته شود.

هاشمی وضعیت چاقی را با توجه به مصرف برخی از تنقلات، در بین کودکان و نوجوانان نگران کننده دانست و گفت: زنان در خصوص تغذیه، حساسیت بیشتری داشته باشند زیرا چاقی در زنان بیشتر از مردان است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: تمام رگ های بدن در فرد مبتلا به دیابت، مسدود می شود و باعث کوری افراد می شود. شایع ترین علت کوری، دیابت است و فرد مبتلا به دیابت در آینده نیاز به پیوند کلیه و قلب پیدا می کند و از سوی دیگر شیوع سکته قلبی و مغزی در افراد چاق و همچنین مبتلایان به دیابت بیشتر است.

هاشمی اضافه وزن را یکی از معضلات مهم سلامتی دانست و گفت: امسال باید بتوانیم از مصرف مواد شیرین و قندی، روغن، نمک و عوامل خطر در بروز بیماری دیابت و فشار خون پیشگیری کنیم.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر ضرورت توجه به سلامت جسم، روان و دهان و دندان، افزود: مردم باید توجه ویژه ای به اضافه وزن خود و مصرف مواد شیرین کننده داشته باشند و در تامین سلامت جسم، به خود کمک کنند چراکه ممکن است تامین و ارتقای همه ابعاد سلامت دشوار باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 17 =