جمعه , ۲۸ تیر ۱۳۹۸
خانه / اخبار / سازمان استاندارد نسبت به اصلاح “استاندارد ملی آبلیمو” اقدام کند

سازمان استاندارد نسبت به اصلاح “استاندارد ملی آبلیمو” اقدام کند

رئیس سازمان غذا و دارو درباره اقدامات انجام شده جهت پایش سلامت آبلیموهای موجود در بازار توضیح داد.

به گزارش فودکلینیک و به نقل از ایسنا، دکتر رسول دیناروند در خصوص برنامه پایش آبلیموهای موجود در سطح عرضه اظهار داشت: چندی پیش جمع آوری، نمونه‌گیری و آزمایش آبلیموهای موجود در بازار را درست مانند همان برنامه‌ای که در خصوص آب‌های آشامیدنی بسته بندی شده صورت پذیرفت، در دستور کار قرار دادیم و بر اساس نتایج حاصله از آن نیز غیرطبیعی بودن اکثر این فراورده‌ها را اعلام کردیم.

وی همچنین اضافه کرد: در ادامه و در پی تفاهم همکاری که بین سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد امضا شده بود و در مراودات آزمایشگاهی که بین کارشناسان هر دو سازمان و همچنین دست اندرکاران صنعت آبلیمو در راستای همان تفاهم صورت گرفت، مشخص شد که در حال حاضر شرایط کنترل معیارهای طبیعی و غیر طبیعی بودن آبلیمو دقیق نبوده و ممکن است بعضا از سوی آزمایشگاه‌ها پاسخ‌های گمراه کننده‌ استخراج شود.

وی با اشاره به اینکه تدوین استانداردهای ملی نیازمند صرف زمان طولانی است و عموما باید با حضور تمام ذینفعان از تولید کنندگان، کارشناسان ارگان‌های مختلف مثل سازمان غذا و دارو، جهاد کشاورزی گرفته تا حتی برخی ارگان‌های نظارتی باشد، تصریح کرد: سازمان غذا و دارو در انتظار تدوین استاندارد توسط سازمان ملی استاندارد نماند و معیارهای فنی و ضوابطش را با نگاه به معیارها، پیشرفت‌ها و یافته‌های جدید دنیا بویژه اروپا اصلاح کرد و جهت عملیاتی شدن آنها به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کرد.

دیناروند ابراز امیدواری کرد که سازمان ملی استاندارد هم در کمترین زمان ممکن نسبت به انجام اصلاحات مورد نظر اقدامات لازم را انجام دهد.

وی درباره اصلاحات انجام شده در خصوص آبلیموها نیز گفت: این پتانسیل ایجاد شد تا علاوه بر تعیین صحت آبلیموهای طبیعی و غیر طبیعی، در تشخیص انواع طبیعی محصولات فوق که ممکن بود به دلیل آزمون‌های اشتباه، غیرطبیعی و تقلبی خوانده شوند نیز بازنگری بعمل آید.

وی همچنین معیارهای ابلاغی به معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌ها را شامل اصلاح روش شناسایی آبلیموی طبیعی و غیرطبیعی دانست که گاهی در سایه خطاهایی که اصطلاحا به آنها “مثبت کاذب” گفته می‌شود، قرار می‌گیرند.

بنابراعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی همچنین گفت: تعیین تکلیف مجوز آبلیموی طبیعی و کنستانتره در حال بررسی و منتج به نتیجه است و در این صورت مردم می‌توانند به گزینش آبلیموی طبیعی با قیمت بالا یا کنستانتره با هزینه کمتر اقدام کنند.

معاون وزیر بهداشت در پایان با تاکید بر اینکه همواره باید مراقب بود که اطلاع رسانی این قبیل اقدامات موجبات آشفتگی روانی مردم را فراهم نکند، خاطر نشان کرد: واقعیت این است که آبلیمو بحرانی برای سلامتی مردم ایجاد نکرده و نمی‌کند اگر هم در مواردی مثل زمانی که برخی افراد سودجو از رنگ‌های غیر مجاز سرطان‌زا در محصولات خود استفاده کنند، قابل اغماض نیست و به سرعت در مقابل آن واکنش خواهیم داشت، اما حتی اگر آبلیموهایی که رد شده‌اند، مورد استفاده قرار گیرند، خطری جدی برای سلامتی ایجاد نمی کند و آنچه باعث نگرانی ما می شود کلاهبرداری‌هایی است که باید با آن مقابله شود.