چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶
خانه / اخبار / سازمان جهانی بهداشت، سایه ها و چشم انداز ها
سازمان جهانی بهداشت

سازمان جهانی بهداشت، سایه ها و چشم انداز ها

عادل فتح اللهی نوشهر- امروزه عموم مردم بسیاری از کشورهای جهان موضوع سلامت را بعد از دیگر نگرانی های اقتصادی و اجتماعی خود،از اولویت های اصلی می دانند از اینرو عنوان سلامت حتی برای دولت ها تبدیل به یک موضوع سیاسی برای برآورده کردن انتظارات مردم شده .

برای حفظ و توسعه سلامت راه های زیادی وجود دارد که برخی از این راه ها خارج از بخش سلامت قرار برای مثال شرایطی که افراد در آن رشد،زندگی و کار می کنند .یا آموزش و مسکن و غذا و اشتغال … همه و همه به صورت موثر بر مقوله سلامت تاثیر می گذارد.در این میان سازمان جهانی بهداشت (World Health Organization) با نام اختصاری (WHO) یکی از سازمان های تخصصی و غیر سیاسی وابسته به سازمان ملل متحد(UN) است که به عنوان مرجع هماهنگ کننده بهداشت عمومی بین‌‌اللملی عمل می‌کند. این سازمان به صورت رسمی در ۹ آوریل سال ۱۹۴۸ (18 فروردین 1327)در ژنو (واقع در سوییس)تاسیس واساسنامه آن توسط 61 کشور عضو سازمان ملل متحد تنظیم شده و با بودجه اولیه پنج میلیون دلار شروع به کار کرده است.
تاریخچه:
اساسنامه سازمان بهداشت جهانی هدفش اصلی اش را دستیابی مردم جهان به بیشترین سطح سلامت ممکن بیان می‌کند. وظیفه اصلی این سازمان مبارزه با بیماری‌ها،مخصوصاً بیماری‌های مسری شایع و ارتقاء سلامت عمومی مردم جهان است. این سازمان در واقع هدایت و هماهنگی ارتقای سلامت مردم جهان را درچارچوب سازمان ملل متحد به عهده دارد . کارشناسان این سازمان استانداردهای سلامت را تدوین نموده و کشورها را در برخورد با مشکلات خود یاری می رسانند. حدوداً 194 کشور عضو این سازمان هستند. این کشورها هر سال در ژنو دور هم جمع می شوند تا سیاستها و بودجه سازمان را تصویب کنند و هر پنج سال رئیس سازمان را انتخاب می نمایند.بالاترین نهاد تصمیم گیر سازمان جهانی بهداشت، مجمع عمومی سازمان است که هر سال در ماه مه در ژنو و با شرکت نمایندگان 194 کشور عضو برگزار می شود. عملیاتی کردن تصمیمات و سیاست‌های مجمع توسط هیات اجرایی 2 سازمان بهداشت جهانی انجام می شود. این هیات از 34 متخصص حوزه سلامت تشکیل شده که به مدت 3 سال انتخاب می‌شود. در حال حاضر بیش از 8000 کارشناس سلامت در سراسر جهان در 147 نمایندگی، شش دفتر منطقه‌ای ای آفریقا ( برازاویل، کنگو)، آمریکا (واشنگتن دی سی، ایالات متحده)، مدیترانه شرقی (قاهره، مصر)، اروپا (کپنهاگ، دانمارک)، جنوب شرق آسیا (دهلی نو، هند) و غرب اقیانوسیه (مانیل، فیلی پین) است هرکدام کشورهای منطقه خود را پوشش می دهند و مقر اصلی سازمان در ژنو به فعالیت مشغول اند. در سال 1948 در اولین نشست اعضاء الویت های جهانی سلامت مالاریا، سلامت مادر و کودک، سل، بیماری های آمیزشی، تغذیه و سلامت محیط، انتخاب شدند که اغلب این موارد هنوز هم از الویت‌های جهانی سلامت به شمار می‌روند.
دارای شش دفتر منطقه ای آفریقا ( برازاویل، کنگو)، آمریکا (واشنگتن دی سی، ایالات متحده)، مدیترانه شرقی (قاهره، مصر)، اروپا (کپنهاگ، دانمارک)، جنوب شرق آسیا (دهلی نو، هند) و غرب اقیانوسیه (مانیل، فیلی پین) است هرکدام کشورهای منطقه خود را پوشش می دهند. هر کمیته منطقه ای از وزاری بهداشت کشورهای عضو تشکیل می شود.دبیرکل فعلی (2008) سازمان جهانی بهداشت خانم مارگرت چان از کشور چین است.
هدف وجودی سازمان جهانی بهداشت ونقش آن در توسعه سلامت :
حفظ و گسترش سلامت در حوطه رفاه اجتماعی و توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی امری ضروری است ،چنانچه این موضوع سالها پیش در بیانیه رسمی سیّ‌امین مجمع جهانی بهداشت در سال 1977 که به بیانیه آلماآتا معروف است اعلام گردید .امضا کنندگان این بیانیه تاکید داشتند که بهداشت برای همگان به کیفیت بهتر زندگی و همچنین صلح و امنیت جهانی منتج خواهد شد. از اینرو در دهه های آینده هدف اجتماعی و اصلی دولت‌ها و سازمان جهانی بهداشت باید دستیابی همه مردم جهان به سطحی از سلامتی (سلامتی جسمی، روانی و اجتماعی) باشد که امکان برخورداری از یک زندگی موثر ومولد را برای آنان فراهم آورد.طبق اساس نامه WHO، هدف اصلی این سازمان “دستیابی عموم مردم به بهداشت و سلامت در بالاترین سطح ممکن” است. بر طبق این اساس نامه، سلامت عبارت است از وضعیتی که در آن شرایط فرد از لحاظ جسمانی، ذهنی و اجتماعی کاملاً مناسب بوده و تنها به عدم حضور بیماری یا ناتوانی منحصر نمی‌شود.از اینرو در سال 2005 میلادی به منظور رسمیت بخشیدن مسایل بیان شده تمام اعضای ساز مان جهانی بهداشت متعهد شدند تا نظام تامین مالی را به منظور دسترسی کل مردم به خدمات سلامت توسعه دهند به گونه ای که افراد هنگام چرداخت هزینه ها مشکلی نداشته باشند .این هدف تحت عنوان پوشش همگانی (universa- coverage) یا پوشش همگانی سلامت نامیده می شود.
فعالیت های اصلی در جمهوری اسلامی ایران
سازمان جهانی بهداشت از سال 1363 خورشیدی دفتر نمایندگی کشوری خود را در جمهوری اسلامی ایران تاسیس کرد. همتای اصلی سازمان جهانی بهداشت در ایران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. هدف اصلی همکاری سازمان جهانی بهداشت با کشور ایران در اختیار گذاشتن پشتیبانی فنی در چارچوب کلی اولویت های جهانی، منطقه ای و کشوری است بدین شکل این سازمان فعالیت های مشترکی با وزرات بهداشت در سال های اخیر داشته که در حیطه فعالیتهای برنامه ریزی شده با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این دفتر با تقسیم وظایف و تشکیل واحدهای ذیل تلاش خود را در پیشبرد بهینه برنامه های مشترک عملی نموده:
:• AKM انتشارات و مدیریت دانش•AWR دستیار نماینده سازمان •DHS توســعه سیــستم هـــای سلامت•EHA بحرانها و عملیــــــات بشردوستانه•HCD اچ آی وی و سایر بیماریهای واگیر•HPP محافــظت و ارتقــای سلامت •HSD سلامـــــت و توســــــعه پایـــــــدار•ICT تکنولوژی ارتبــاطات و اطلاعات• OAF مـــدیــــــــریت مــــــالـــی و اداری
جهت گیری سازمان جهانی بهداشت در ایران از سال 2010 تا 2014 را در موارد ذیل می توان خلاصه کرد:
1.بهبود عدالت و عوامل اجتماعی موثر بر سلامت 2. تقویت مراقبت های بهداشتی اولیه 3. تلاش برای دستیابی به پوشش فراگیر خدمات و بهبود عدالت در تامین هزینه های مراقبتی 4. بهبود رهبری و سرپرستی 5. تقویت امنیت بهداشتی 6. مدیریت تغییرات جمعیتی و اپیدمولوژیک6-تقویت مشارک برای توسعه
و اما فعالیت های کنونی سازمان جهانی بهداشت عبارتند از: تمرکز بر توسعه سیاست گذاری در سلامت و نظام سلامت، عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، بهداشت محیط، اچ آی وی /ایدز و بیماری های واگیردار، حفظ و ارتقای سلامت، مدیریت بحران و عملیات بشردوستانه و جلب مشارکت و مدیریت اطلاعات. web site hit counter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =