شنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۶
خانه / اخبار / سامانه جامع کالاهاي سلامت راه اندازي مي شود

سامانه جامع کالاهاي سلامت راه اندازي مي شود

رئيس سازمان غذا و دارو از راه اندازي سامانه جامع کالاهاي سلامت در آينده اي نزديک خبر داد و گفت: اين سامانه تمام اطلاعات مربوط به دارو، تجهيزات پزشکي، مکمل ها و لوازم بهداشتي و ديگر کالاهاي سلامت را به روز و به لحظه مي‌کند.

رسول ديناروند افزود: در سامانه جامع کالاهاي سلامت تمام اتفاقات قابل رؤيت است، به عنوان نمونه اگر فروش يک کالا بر خلاف روال معمول باشد و قيمت آن بالا رود به راحتي قابل تشخيص است و همه اطلاعات به صورت برخط، ثبت مي‌شود و نيز موجودي دارو، تجهيزات و ديگر کالاهاي سلامت به راحتي قابل رصد است.
وي ابراز اميدواري کرد اين سامانه تا پايان دوره دولت يازدهم اجرا شود تا مردم اثرات و نتايج آن را مشاهده کنند.
ديناروند همچنين کنترل اصالت فرآورده ها را يکي ديگر از برنامه‌هاي سازمان غذا و دارو عنوان کرد که با سامانه جامع کالاهاي سلامت ارتباط دارد و افزود: کنترل اصالت فرآورده ها قطعاً عرصه را بر قاچاقچيان تنگ خواهد کرد و اين امکان را براي مردم فراهم مي‌کند تا بتوانند کالاهاي اصيل را از کالاهاي تقلبي و قاچاق تشخيص دهند.
معاون وزير بهداشت و رئيس سازمان غذا و دارو برنامه کنترل اصالت فرآورده ها را متفاوت با طرح برچسب اصالت و يا طرح شبنم دانست و گفت: اصالت يک کالا و فرآورده تنها در داشتن برچسب خلاصه نمي‌شود، برچسب اصالت مي‌تواند با استفاده از پيامک، اينترنت و يا نرم افزار تلفن همراه استعلام شود و مردم از اصيل بودن يک کالا اطمينان حاصل کنند.
وي افزود: در برنامه کنترل اصالت فرآورده، علاوه بر استعلام اصالت فرآورده، اطلاعات ضروري و جانبي مانند تاريخ توليد و انقضا، قيمت و اطلاعات توليد کننده و يا وارد کننده در اختيار مردم قرار مي‌گيرد.
ديناروند ادامه داد: مراحل اجرايي طرح کنترل اصالت فرآورده ها در حال انجام است و براي دسته اي از فرآورده ها عملياتي شده است اما به تدريج تمام کالاهاي حوزه سلامت را در بر خواهد گرفت.
معاون وزير بهداشت و رئيس سازمان غذا و دارو از طرح نسخه الکترونيک به عنوان يکي از مهم‌ترين برنامه‌هاي اين سازمان در آينده ياد کرد و گفت: نسخه الکترونيکي برخي از کارهاي مصرف کنندگان، جامعه پزشکي و مراکز بهداشتي، درماني و دارويي را تسهيل مي‌کند اما به دنبال کار بزرگ‌تري هستيم تا تمام اصول راهنماهاي باليني، تجويز و همچنين مصرف دارو در نرم افزار نسخه نويسي لحاظ شود.
وي افزود: طرح نسخه الکترونيک مي‌تواند در صرفه جويي مصرف دارو بسيار مؤثر باشد و در نهايت در صورت اتصال سامانه‌هاي کنترل اصالت دارو و نسخه الکترونيک به هم و در عين حال اتصال آن به سازمان‌هاي بيمه گر، اجراي اين طرح مي‌تواند تصويري روشن و شفاف را از فرآيند تجويز و مصرف دارو براي وزارت بهداشت و سازمان‌هاي بيمه فراهم کند.
ديناروند در بخش ديگري از سخنان خود به اقدامات جاري سازمان غذا و دارو اشاره کرد و گفت: سازمان غذا و دارو، تأمين و تدارک دارو را بدون وقفه انجام مي‌دهد آن چنان که دو سال است که بحران دارويي را پشت سر گذاشته‌ايم، آرامش بازار را حفظ کرده‌ايم و کمبودهاي دارويي نيز قابل مديريت است.
وي تأکيد کرد: سازمان غذا و دارو در خصوص کنترل قيمت دارو و کاهش هزينه پرداختي بيماران نهايت تلاش خود را کرده و خواهد کرد و پرداختي بيماران صعب العلاج و خاص کنترل شده است و بر روي تأمين هزينه دارويي بيماران متمرکز شده‌ايم.
ديناروند با بيان اينکه در حوزه غذا و در راستاي کنترل بيماري‌هاي غير واگير برنامه‌هاي بزرگي را شروع کرده‌ايم افزود: خوشبختانه به سمت حذف اسيد چرب ترانس، کاهش ميزان نمک و شکر در فرآورده‌هاي غذايي و همچنين کاهش باقي مانده سموم در مواد غذايي حرکت مي‌کنيم اما به اقدامات بين بخشي و فرا بخشي بيشتري نياز است.
معاون وزير بهداشت و رئيس سازمان غذا و دارو گفت: مردم شاهد بوده‌اند که اولويت اول وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، تأمين سلامت آن‌ها بوده و در هر موردي ضعف و تخلفي وجود داشته برخوردهاي لازم انجام شده است تا سلامت مردم به خطر نيفتد.

منبع: خبرگزاری موج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =