شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه / اخبار / سیاست‌های جدید ایران برای خاویار/اختیار صادرات خاویار در دستان بنیاد مستضعفان
سیاست‌های جدید ایران برای خاویار/اختیار صادرات خاویار در دستان بنیاد مستضعفان

سیاست‌های جدید ایران برای خاویار/اختیار صادرات خاویار در دستان بنیاد مستضعفان

به گزارش فودکلینیک و به نقل از اقتصادنیوز، آخرین اخبار رسمی از وضعیت صادرات خاویار در ایران حاکی از این است که در سال گذشته تنها از استان مازندران 845 کیلوگرم خاویار به ارزش 37 میلیون دلار صادر شده است.

پنجم فروردین ماه امسال بود که حسینعلی رستمی، مدیر‌ کل شیلات مازندران در خصوص وضعیت تولید و صادرات آبزیان به‌خصوص خاویار پرورشی به ایلنا گفت: در سال 94 نزدیک به 845 کیلوگرم خاویار پرورشی مازندران به ارزش حدود 37 میلیون دلار صادر شده است.

با این حال هرچند هنوز آمار کل صادرات خاویار در سال گذشته منتشر نشده اما آذر ماه سال گذشته عیسی گلشاهی، مدیرکل دفتر بهبود کیفیت فرآوری و توسعه آبزیان سازمان شیلات ایران پیش‌بینی کرده بود که رقم  صادرات خاویار تا پایان سال 94 به 1.5 تن می‌رسد.

در همین حال به نظر می‌رسد برنامه‌های جدیدی برای افزایش صادرات خاویار از ایران در نظر گرفته شده که مسوولیت اصلی و شاید هم بتوان گفت امتیاز انحصاری این کار به دستان بنیاد مستضعفان سپرده شده است.

آن طور که ایانا گزارش داده، در مراسمی که هفته گذشته در استانداری گیلان با حضور محمد سعیدی‌کیا، رئیس بنیاد مستضعفان و حسن صالحی، رئیس سازمان شیلات ایران برگزار شد، تفاهم نامه همکاری بین بنیاد علوی، شرکت مادر تخصصی کشاورزی و دامپروری بنیاد، بانک سینا، سازمان شیلات ایران، استانداران گیلان، مازندران و گلستان با هدف توسعه پرورش ماهیان خاویاری در کشور به امضا رسید.

در این جلسه صالحی پس از توضیحاتی در باره این همکاری، گفته است: زنجیره پشتیبانی از این صنعت را شرکت وابسته به بنیاد مستضعفان در استان گیلان ایجاد خواهد کرد که بتواند بچه ماهی، غذا و سایر نیازمندی های مزارع را تامین کند و بانک سینا نیز حمایت های مالی خواهد داشت تا با کمک های سهمی و اعتباری استانداران سه استان، این طرح دنبال شود و همچنین بحث مربوط به فرآوری و صادرات خاویار نیز توسط بنیاد مستضعفان مدیریت خواهد شد که گام بزرگی برای آینده کشور است.

وی همچنین اظهار کرده است: با وزارت نیرو و سازمان محیط زیست و سایر سازمان های دست اندرکار برای احیای رودخانه های ورودی دریای خزر قراردادی منعقد شده تا بسترسازی لازم برای مهاجرت ماهیان به این رودخانه ها فراهم شود.

صالحی خاطرنشان کرد: تا زمانی که شرایط مهاجرت ماهیان به رودخانه ها فراهم نشود و ماهی نتواند برای تکثیر طبیعی مهاجرت کند، این بار بر دوش مراکز بازسازی ذخایر شیلات خوهد بود. در شرایط فعلی، بیش از 95 درصد ماهیانی که صیادان سه استان گیلان، مازندران و گلستان صید می‌کنند، حاصل تکثیر و رهاسازی مراکز بازسازی ذخایر سازمان شیلات ایران است.

وی درخصوص امضای تفاهم نامه حمایت از تولید ماهیان خاویاری در سه استان شمالی کشور نیز گفت: براساس این تفاهم نامه، مسوولان استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و مجموعه سازمان های وابسته به بنیاد مستضعفان، به توسعه ماهیان خاویاری اهتمام داشته و مقرر شده در سه سال آینده، در این استان ها 100 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری ایجاد شود که هر مزرعه بتواند تا 20 تن گوشت و 500 کیلوگرم خاویار را تولید کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 14 =