شنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۶
خانه / اخبار / عرضه عسل‌های گران با برچسب «درمانی»
عسل

عرضه عسل‌های گران با برچسب «درمانی»

در حالی که به طور متوسط هر کیلو عسل با قیمت ۳۰ تا ۶۰ هزار تومان عرضه می‌شود اما در این بین هستند افرادی که عسل‌هایی را با عنوان عسل کوهستان یا طبیعی با قیمت‌هایی بیش از هر کیلو ۵۰۰ هزار تومان عرضه می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی کانون انجمن های صنایع غذایی ایران و به نقل از فارس ، عسل محصول غذایی ارزشمندی است که دارای خواص دارویی فراوانی هم است.عسل براساس اینکه که از چه نوع گٌل و کدام منطقه تولید شده باشد رنگ‌، مزه و خواص متفاوتی دارد.از ویژگی‌های شگفت‌انگیز این ماده غذایی برخلاف مواد غذایی دیگر قدرت فساد‌ناپذیری آن است، که اگر در شرایط مرطوب و نامناسب قرار نگیرد ماندگاری قابل توجهی دارد.این ماده ارزشمند از گذشته‌های دور همواره مورد توجه بوده و حتی مصریان برای مومیایی اجساد مردگان از آن استفاده می‌کردند.

طبق گزارشات موجود از بازار فروش عسل ، قیمت هر کیلو از این ماده غذایی ارزشمند در حال حاضر بین 30 تا 60 هزار تومان است که البته ممکن است عسل‌های با قیمت کمتر از 30 هزار تومان هم موجود باشد.

اگرچه قیمت عسل کاملا مشخص است اما بسیاری با افرادی روبرو می‌شوند که این ماده غذایی را تحت عنوان عسل درمانی با قیمت‌های بسیار بالا و گران عرضه می‌کنند.

براساس این گزارش، دیده شده که برخی افراد با عنوان عسل کوهستان، عسل طبیعی، عسل درمانی، این ماده را با قیمت‌های بسیار بالا یعنی هر کیلوگرم 300 تا 800 هزار تومان و حتی بیشتر عرضه می‌کنند.

این افراد ، غالبا مدعی‌اند که عسل‌هایشان در طبعیت و بدون دخالت انسان تولید شده است و دارای خواص درمانی است.

البته به دلیل اینکه شناسایی عسل مرغوب از نامرغوب و به طور کلی خواصی که برای آن عنوان می‌شود کار آسانی نیست و بدون تجهیزات آزمایشگاهی امکان‌پذیر نیست، نمی‌توان به درستی یا نادرستی ادعای فروشندگان این عسل‌ها مهر تایید زد، ضمن اینکه واقعا قیمتی برای عسلی که بدون دخالت انسان و توسط زنبورهای وحشی تولید شود مشخص نشده است.

* عرضه عسل با قیمت‌های گزاف پذیرفتنی نیست

در این راستا ، حسن رکنی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دام و طیور در پاسخ به این سؤال که فروش عسل با قیمت هر کیلو 800 هزار تومان منطقی است، گفت: بازار عسل مانند بازار بسیاری از محصولات دیگر ممکن است بعد از تولید دستخوش اتفاقات مختلفی قرار گیرد.

وی افزود: در مجموع بخشی از تغییر ارزش عسل در مناطق مختلف بر اثر تولید عسل از گل و گیاهان مختلف است. بطوریکه تولید عسل در برخی مناطق جنبه درمانی و در برخی مناطق جنبه غذایی پیدا می‌کند.

رکنی اظهار داشت: بنابراین عسلی که از یک باغ مرکبات تولید می‌شود با عسلی که در نزدیکی یک مزرعه یونجه تهیه می‌‌شود دارای خواص مختلف و قیمت‌های متفاوتی است.

وی با تأکید بر اینکه عسل‌هایی که در بازار با قیمت‌های معمولی عرضه می‌شود عمدتا مشکلی ندارند، افزود: هر عسلی که سلامت آن توسط آزمایشگاه‌های مرجع مورد تایید اتحادیه زنبورداران باشد، قابل مصرف است و لازم نیست که قیمت گزافی داشته باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، گفت: اصولا نباید قیمت عسل بالا باشد و عرضه عسل با قیمت 100 هزار تومان و با بالاتر پذیرفتنی نیست.

وی افزود: برخی از محصولات جانبی در کندوی زنبور عسل مانند ژله رویال دارای خواص درمانی است و قیمت‌های بالایی دارد.

رکنی بیان داشت: در حال حاضر تولید ژله رویال در کشور از هر کندو بسیار ناچیز و حدود 7 الی 8 گرم است در حالی که چینی‌ها از هر کندو چندین کیلو ژله رویال برداشت می‌کنند.

منبع: پایگاه خبری کانون انجمن های صنایع غذایی ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =