دوشنبه , ۲ بهمن ۱۳۹۶
خانه / اخبار / فائو و دولت ژاپن برای احیای دریاچه ارومیه توافق نامه همکاری امضا کردند
FAO

فائو و دولت ژاپن برای احیای دریاچه ارومیه توافق نامه همکاری امضا کردند

به گزارش فودکلینیک و  به نقل از ایرنا، سفیر ژاپن در تهران در مراسم امضای این توافقنامه گفت: افتخار بزرگی است که امروز این توافق نامه تامین اعتبار را از طرف دولت ژاپن امضا می کنم.
«هیرویاسو کوبایاشی» افزود: آب دریاچه ارومیه در 20 سال اخیر کاهش چشمگیری یافته و این مساله آن را تبدیل به یک دریاچه فوق شور کرده و مناطق خشک را به بلورهای نمک تبدیل کرده است.
وی گفت: سلامتی مردم منطقه با تنفس نمکی که توسط باد پراکنده می شود به خطر افتاده و محصولات کشاورزی پیرامون دریاچه نیز از این خطردر امان نیستند.
کوبایاشی افزود: بدلیل موقعیت خطیر دریاچه ارومیه و براساس نتایج دیدار بین نخست وزیر ژاپن و رئیس جمهوری ایران، دولت ژاپن تصمیم گرفت 436 میلیون ین ژاپن معادل سه میلیون و683 و 800 دلار به دفتر فائو در ایران برای پروژه «برنامه جامع مدیریت پایدار منابع آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه» اهدا کند.
وی تاکید کرد: کمک به محیط زیست یکی از مهمترین بخش های سیاست خارجی ژاپن است؛ توکیو از گذشته از برنامه های زیست محیطی دولت ایران حمایت کرده است.
سفیر ژاپن در تهران افزود: با در نظر گرفتن اینکه یک کشور به تنهایی نمی تواند این چالش های جهانی را عهده دار شود، تلاش در سطح منطقه یا توسط مجامع بین المللی ضروری است.
به گفته کوبایاشی، دولت ژاپن با محور قرار دادن پروژه دریاچه ارومیه، پروژه های گوناگون دیگری در زمینه حفاظت محیط زیست در ایران را از طریق آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) اجرا می کند.
وی با بیان اینکه دولت ژاپن در نظر دارد پروژه های مختلف خود را در زمینه های زیست محیطی ادامه دهد، ابراز امیدواری کرد که نتایج این همکاری به سود ایران و همه منطقه باشد.
سفیر ژاپن افزود: برای تحقق این آرزو، به همکاری همه نیاز داریم.
در پایان این مراسم، توافقنامه همکاری برای احیای دریاچه اورومیه میان نماینده فائو در تهران و سفیر ژاپن امضا شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + نوزده =