چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶
خانه / اخبار / مجهزترین آزمایشگاه کنترل دارو کشور افتتاح شد

مجهزترین آزمایشگاه کنترل دارو کشور افتتاح شد

به گزارش فود کلینیک و به نقل از ايفدونا، این مراسم با حضور رئیس سازمان غذا و دارو، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، رئیس مرکز آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و دارو، ریاست دانشکده داروسازی و سایر اساتید دانشگاه در محل آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.
دراین مراسم دکتر رسول دیناروند درخصوص لزوم توانمندسازی دانشگاه های علوم پزشکی کشور بعد از تنفیذ اختیار انجام آزمون های کنترل دارو، از زحمات دکتر حاجی محمودی و دکتر امینی مدیر آزمایشگاه و کادر کارشناسی تشکر و قدر دانی نمود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران پیرامون اهمیت انجام آزمون ها و دقت نتایج اعلامی در راستای سلامت جامعه و از زحمات معاونت غذا و دارو در راه اندازی این واحد در دانشگاه تشکرکردو مدعوین بعد از افتتاح آزمایشگاه کنترل دارو از این بخش بازدید کردند.
امینی در خصوص برخی دستگاه‌ها و روش‌های آزمون گفت: آزمایشگاه مذکور جهت کنترل کمی و کیفی مواد اولیه و فرآورده‌های دارویی راه‌اندازی شده است. این آزمایشگاه که به همت معاون محترم غذا و داروی دانشگاه، مدیر و کارشناسان مجرب این مجموعه در فضایی به مساحت 150 مترمربع احداث گردیده، از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های آنالیز کمی و کیفی کنترل فیزیک و شیمیایی دارو، همچنین زیرساخت‌ها و تجهیزات ایمنی مناسب بهره‌مند‌می باشد. ازجمله این دستگاه‌ها می‌توان به:
– دستگاه‌های کروماتوگرافی گازی با دتکتور جرمی (GC-MS)
– دستگاه‌های کروماتوگرافی مایع با دتکتور فرابنفش- مرئی HPLC-UV-Vis
– دستگاه FT-IR
– دستگاه Near -IR
– دستگاه‌های انجام تست‌های فیزیکی دارو شامل Dissolution، Disintegration، Thickness- Hardness، Friability و … اشاره نمود.
وی در ادامه افزود: این بخش به دستگاه‌ها و تجهیزات معمول موردنیاز در آزمایشگاه ازجمله Karl-Fischer، آون، اولتراسونیک، ترازوی دیجیتال با دقت بسیار بالا،pH متر، روتاری و … تجهیز شده است.
از مهم‌ترین وظایف این آزمایشگاه کنترل سطح عرضه فرآورده‌های دارویی است که با رعایت کلیه الزامات تضمین و کنترل کیفیت در خصوص انجام آزمون، تجهیزات و شرایط محیطی و … مطابق با استاندارد ایزو 17025 انجام خواهد گرفت.
امینی بیان کرد: از قابلیت‌های حال حاضر این آزمایشگاه می‌توان به ارائه خدمات درزمینهٔ آنالیز کیفی و کمی داروها شامل مواد اولیه دارویی و فرآورده‌های دارویی، همچنین راه‌اندازی روش‌های نوین آنالیز دارو و اعتبارسنجی آن‌ها اشاره نمود که در زیر برخی از آن‌ها آورده شده است:
تعین مقدار ماده مؤثره در دارو
تشخیص و تعیین مقدار مواد ناخالص در فراورده‌های دارویی
تست‌های حلالیت قرص
تست‌های فیزیکی دارو شامل: حلالیت، فروپاشی، سختی، ابعاد فیزیکی و فرسایش دارو
اندازه‌گیری رطوبت ماده اولیه با دستگاه Karl-Fischer،
شناسایی و تعیین درصد خلوص مواد دارویی با دستگاه FT-IR
روش‌های نوین شناسایی و آنالیز دارو با دستگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =