یکشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۶
خانه / اخبار / هشدار سازمان غذا و دارو درباره مصرف محصولات تبلیغی شبکه‌های ماهواره‌ای

هشدار سازمان غذا و دارو درباره مصرف محصولات تبلیغی شبکه‌های ماهواره‌ای

رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با اشاره به ممنوعیت تبلیغ کالاهای سلامت محوری که مجوز سازمان غذا و دارو را دارند، از شبکه‌های ماهواره‌ای، گفت: مردم توجه داشته باشند که فریب عنوان “دارای مجوز بهداشتی بین‌المللی” محصولات ماهواره‌ای را نخورند.
دکتر مصطفی اسماعیلی، در  توضیح سیاست‌های کلی سازمان غذا و دارو در حوزه فرآورده‌های بهداشتی خصوصا حوزه مراقبت از پوست و مو  گفت:  فراورده‌های آرایشی و  بهداشتی پوست و مو  در کنار سایر محصولات بخشی از فعالیت‌های اداره آرایشی  و بهداشتی سازمان غذا و دارو  به عنوان ارگانی نظارتی است که ذیل این وظیفه بر تمامی  فعالیت‌های حوزه‌های تولید، واردات، صادرات  و پایش سطح عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی  به منظور  انطباق با ضوابط و دستورالعمل‌های  ابلاغی، مدیریت می‌کند.

اسماعیلی ادامه داد: از آنجا که تأمین سلامت آحاد جامعه، اصلی‌ترین رسالت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، براین اساس سازمان غذا و دارو نیز با بهره‌گیری از توانمندی کارشناسان و نیرو های موجود، تحقق هدف ذکر شده آنهم به نحو مطلوب را وظیفه  خود می‌داند.

وی  همچنین در پاسخ به سوالی  درباره حمله مافیای محصولات ماهواره ای و تقلبی به  سلامت مردم، تصریح کرد: بدون تردید مصرف هر آنچه که در  شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود اعم از فراورده‌های  آرایشی، بهداشتی، دارو و مکمل شبهه‌ناک بوده و اغلب ادعاهای مطرح شده در آنها خلاف واقع  است؛ لذا از آنجایی که بسیاری از مردم جذب این شایعات و ادعاهای دروغین می‌شوند؛ متاسفانه عوارض  آن نیز مصرف کننده را در بر می‌گیرد.

اسماعیلی درباره  رویکرد سازمان غذا و دارو نسبت به این قبیل معضلات خاطر نشان کرد: در فرایندی عمومی، تبلیغات ماهواره‌ای کالاهایی که مجوز سازمان غذا و دارو را دارند، ممنوع کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه گاهی دیده می‌شود مردم  فریب عنوان “دارای مجوز بهداشتی بین‌المللی” محصولات ماهواره‌ای را می‌خورند و کالا را خریداری و مصرف می‌کنند، خاطر نشان کرد: فراورده‌های بین‌المللی مورد تایید سازمان غذا و دارو  در داخل کشور و از طریق شبکه‌های توزیع رسمی‌عرضه می‌شوند، ضمن اینکه نه نیازی  به تبلیغ در ماهواره و شبکه‌های مجازی دارند و نه همانطور که در بالا بیان شده، اجازه‌اش را.

وی در پایان  توصیه کرد: مردم به هیچ عنوان به تبلیغات کذایی محصولاتی که در این شبکه‌ها معرفی می‌شوند، نباید اعتماد نکنند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =