یکشنبه , ۱۷ آذر ۱۳۹۸
خانه / اخبار / هشدار نسبت به استفاده از سفره‌های یکبار مصرف
هشدار نسبت به استفاده از سفره‌های یکبار مصرف

هشدار نسبت به استفاده از سفره‌های یکبار مصرف

به گزارش فودکلینیک و به نقل از ایسنا:استفاده از سفره‌های یکبارمصرف تهدید بزرگی برای سلامتی مصرف کنندگان است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون نسبت به استفاده از سفره‌های یکبارمصرف هشدار داده و آن را تهدید بزرگی برای سلامتی مصرف کنندگان ذکر کرد و در عین حال اخطارهای اتحادیه به وزارت بهداشت در این زمینه را تا به امروز بی نتیجه دانست.

سید رحیم مقیمی اصل  اظهار کرد:متاسفانه این روزها استفاده از سفره های یکبار مصرف بسیار افزایش یافته است و این در حالی است که این سفره ها به دلیل کربنی که در آن ها به کار رفته تهدید بزرگی برای سلامتی مردم محسوب می‌شود که متاسفانه علیرغم هشدارهایی که به وزارت بهداشت در این زمینه داده ایم، ترتیب اثری داده نشده است.

وی ادامه داد: برای تولید این سفره ها کربن و پلیمر را با یکدیگر مخلوط کرده و در نهایت پس از انجام فرآیندی سفره یکبارمصرف تولید می‌شود که کربنات منجر به بروز مشکلاتی در معده شده و عوارض دیگری از قبیل ریزش مو،کوتاهای قد و تبعات منفی دیگری را نیز در پی دارد.

مقیمی در عین حال بیان کرد: مخرب بودن کربن به میزانی است که حتی دستگاههایی که تولید این سفره ها را انجام می دهند پس از تقریبا شش ماه نیاز به بازسازی دارند و این موضوع به دلیل ریختن کربن در این دستگاههاست و حالا باید نتیجه گرفت که سلامتی انسان را چه میزان تهدید می‌کند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون تاکید کرد: متاسفانه تولیدکنندگان به دلیل اینکه هزینه تمام شده تولید برای آن ها کاهش یابد و در نتیجه سود بیشتری کنند از این ماده ارزان ولی خطرناک استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: گذاشتن نان و یا هر ماده غذایی دیگری در این سفره‌ها و یا تماس آن ها با دست می‌تواند این ماده مخرب را به بدن وارد کند.

وی خطاب به وزارت بهداشت گفت: این وزارتخانه مسوول سلامتی مردم است و باید به هشدارهایی که در زمینه استفاده از این سفره ها داده می شود توجه لازم را داشته باشد تا از سلامتی مردم محافظت شود.

۳ دیدگاه

 1. با سلام متاسفانه برخی مطالب که در کانال فودکلینیک منتشر میشود اصلا صحت علمی ندارند به عنوان مثال در مورد سفره های یکبار مصرف

 2. خانم مهندس شابزاز سلام
  مطالب را مطالعه کردم
  امان از باسوادی این آقاجان
  منظور از کربن همان کربنات کلسیم یا همان آهک میباشد که در پایه پلی اتیلن مستربچ شده و رنگ سفید را ایجاد میکند
  امروزه که تکنولوژی تولید فیلمها ارتقاء یافته است اگر تا 50 درصد کربنات کلسیم یا همان آهک را به پلی پروپیلن بیافزاییم کاغذ پلاستpaper plastic تولید میشود که در ساوه و تهران و اشتهارد خط تولید آن موجود است و اگر این ماده را تا 80 درصد استفاده کنیم کاغذ سنگ یا stone paper تولید میشود که تکنولوژی آن در حال ورود میباشد
  در صنعت پلاستیک دو نوع مستربچ سفید داریم یکی برپایه دی اکسید تیتانیوم، و دیگری کربنات کلسیم که حتی در لایه میانی کیسه های شیر پاستوریزه هم استفاده میشود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 1 =