جمعه , ۲۹ دی ۱۳۹۶
خانه / اخبار / وعده حجتی برای رسیدن به تراز صفر گندم تا پایان سال

وعده حجتی برای رسیدن به تراز صفر گندم تا پایان سال

به گزارش فودکلینیک و به نقل از ایسنا  :  وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر لزوم افزایش ضریب خودکفایی محصولات اساسی از صفر شدن تراز گندم و رسیدن به خودکفایی تا پایان امسال خبر داد.

محمود حجتی در همایش اقتصاد مقاومتی با بیان این که تراز غذایی در سال گذشته منفی سه میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است، گفت: با اقدامات انجام شده این امکان وجود دارد که به تراز صفر درصدی در بحث غذا دست پیدا کنیم.

به گفته وی، تراز غذایی در سال های 1392 و 1393 به ترتیب منفی هشت میلیارد و منفی پنج میلیارد و 400 میلیون دلار بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با وجود تنوع اقلیمی در کشور امکان تولید بیشتر انواع محصولات باغی در ایران وجود دارد، تصریح کرد: 10 طرح محوری در چارچوب اقتصاد مقاومتی به بخش کشاورزی مربوط است که از این بین افزایش ضریب خوداتکایی محصولات اساسی در دستور کار قرار گرفته است.

حجتی ادامه داد: طبق سیاست های اقتصاد مقاومتی پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، افزایش سهم تولید، صادرات محصولات، رشد و بهره‌وری، توانمندسازی نیروی کار و افزایش تولید داخلی به ویژه در بخش کالاهای اساسی باید در اولویت کار این وزارتخانه قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به محدودیت‌های کشور در زمینه آب و خاک و لزوم حفظ آنها گفت: در دو سال گذشته بحث ذخایر غذایی و اجرای طرح های توسعه‌ای بر اساس ظرفیت های موجود و افزایش بهره وری در ارتباط با تولید از سوی وزارت کشاورزی پیگیری شده است.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر بین 200 تا 300 هزار هکتار زمین زیر کشت برای کاشت گندم در کشور وجود دارد، گفت: امسال با تمام شدن ثبت سفارش های قبلی گندم پیش بینی می‌کنیم که به خودکفایی در این زمینه برسیم و این در حالی است که تا دو سال قبل حدود شش میلیون تن واردات گندم داشتیم.

حجتی در ادامه درباره تولید شکر و نیشکر نیز عنوان کرد: تولید چغندرقند در دو سال گذشته 60 درصد افزایش یافته به طوری که 350 هزار تا 360 هزار تن تولید شکر نیز افزایش یافته است.

وی همچنین درباره کاهش تراز منفی تجاری در بخشی از موارد غذایی توضیح داد که برخی از این ترازها متاثر از کاهش قیمت جهانی آن محصول و یا افزایش صادرات به سمت مثبت شدن حرکت کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به رکود جهانی حاکم بر برخی محصولات تصریح کرد: به دلیل کاهش قیمت های جهانی لازم است تولید برخی محصولات مانند شکر و ذرت مدیریت شود.

حجتی ادامه داد: در بلندمدت با توجه به محدودیت آب در مورد دو تا سه محصول مانند دانه های روغنی نمی توانیم به مرز خودکفایی برسیم.

وی خاطرنشان کرد: درصد خودکفایی دانه های روغنی شش تا هفت درصد است که برنامه وزارت کشاورزی این است که خودکفایی در این زمینه به 70 درصد برسد.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان با تاکید بر لزوم توجه به ایجاد گلخانه ها با توجه به مشکل کمبود آب در کشور، گفت: لازم است در همین زمینه به کشت در قفس نیز توجه داشته باشیم؛ چرا که میزان تولید ما در این بخش تا سال گذشته کمتر از 100 تن بوده در حالی که ما ظرفیت بالقوه تولید یک میلیون تن را داریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 3 =