جمعه , ۱ شهریور ۱۳۹۸
خانه / اخبار / کشف ژن جدید در گیاه جو با همکاری محققان کشور
کشف ژن جدید در گیاه جو با همکاری محققان کشور

کشف ژن جدید در گیاه جو با همکاری محققان کشور

عضو هیات‌ علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام با همکاری محققان موسسه “Ipk” آلمان موفق به شناسایی و جداسازی ژن جدید “vrs2” در جو شدند.

به گزارش فودکلینیک و به نقل از ایسنا، دکتر آرش فاضلی استادیار گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشکده کشاورزی اظهار کرد: این مقاله با عنوان VRS2 regulates hormone-mediated inflorescence patterning in barley در مجله ژنتیک نیچر به چاپ رسیده است که با استفاده از روش‌های نوین و پیشرفته ژنتیکی ژن “vrs2” در جو شناسایی و جداسازی شده است.

فاضلی خاطرنشان کرد: این ژن روی بازوی بلند کروموزوم شماره ۵ جو قرار دارد که اساس مولکولی و نقش هومونی این ژن در بیان فنوتیپ شش ردیفه در جو به‌طور کامل گزارش‌ شده است.

وی افزود: علاوه بر این، ارتباط مستقیمی بین پروتئین‌های خانواده SHI و متابولیسم ساکارز در طول رشد و نمو سنبله جو مشخص شده است. توالی‌های نوکلئوتیدی و پروتئینی ژن “vrs2” در مرکز ملی اطلاعات زیست‌فناوری (NCBI) با شماره‌های KX601696 –KS601720 ثبت شده است.

مجله “Nature Genetics” با بیش از ۱۵۰ سال سابقه انتشار و ضریب تأثیر ۳۱٫۶۱۶ مهم‌ترین مجله در چاپ مقالات در زمینه ژنتیک نوین و عمل ژن است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − یک =