سه شنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۸
خانه / آمار و اطلاعات / گندم دامی، گندم، دانه سویا و برنج در صدر واردات سال 1394

گندم دامی، گندم، دانه سویا و برنج در صدر واردات سال 1394

به گزارش فودکلینیک و به نقل از روابط عمومي گمرك ايران، اطلاعات تجارت خارجي كشور در راستاي اجراي قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات از طريق سامانه جامع گمركي به صورت روزانه در دسترس هموطنان قرار مي گيرد و در پايان هر ماه گزارش آمار مقدماتي تجارت خارجي كشور جمع بندي و منتشر مي شود . با توجه به ايام پاياني سال ، تازه ترين گزارش از آمار مقدماتي تجارت خارجي كشور تا 20 ام اسفندماه سالجاري جمع بندي شده كه بر اساس آن حجم تجارت خارجي ايران تا مدت ياد شده به 81 ميليارد و 380 ميليون دلار رسيده است.

بنابراين گزارش واردات كشورمان تا مدت ياد شده به 40 ميليارد و 134 ميليون دلار رسيد كه اين ميزان واردات 22و77صدم درصد كمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.
همچنين تا 20 ام اسفند ماه امسال ميزان صادرات غير نفتي كشورمان به 41 ميليارد و 246ميليون دلار رسيد كه در مقايسه با مدت مشابه پارسال 16 و 3صدم درصد كاهش داشت.عمده دليل كاهش صادرات غير نفتي در اين مدت به كاهش 52 و 88 صدم درصدي صادرات ميعانات گازي مربوط مي شود كه با توجه به كاهش قيمت نفت تاثير قابل توجهي در كاهش صادرات غير نفتي كشورمان داشته است.
اقلام عمده صادرات غير نفتي در مدت ياد شده هم شامل گازهاي نفتي و هيدروكربورهاي گازي شكل،پروپان مايع شده و قير نفت بوده وعمده ترين خريداران كالاهاي صادراتي كشورمان هم به ترتيب چين ،عراق ، امارات متحده عربي، افغانستان و هند بوده اند.بر اساس آمار مقدماتي تجارت خارجي تا 20 ام اسفندماه سالجاري ميزان صادرات غير نفتي كشورمان به چين 23 درصد و عراق 4 درصد در مقايسه با مدت مشابه سال قبل كاهش داشته اما صادرات غير نقتي كشورمان به امارات متحده عربي 21 درصد، افغانستان 4 درصد و هند يك درصد افزايش داشته است.
اين گزارش حاكي است ، عمده واردات كشورمان هم به ترتيب به ذرت دامي با سهم 3 و 36صدم درصدي از كل ارزش واردات ،گندم با 2 و 3 صدم درصد ، لوبياي سويا با يك و79 صدم درصد ، برنج با يك و 66 صدم درصد و كنجاله سويا با يك و65 صدم درصد اختصاص دارد و عمده ترين كشورهاي صادركننده كالا به ايران نيز در مدت ياد شده به ترتيب شامل چين، امارات متحده عربي، كره جنوبي، تركيه و سويس بوده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 9 =