چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶
خانه / اخبار / 25 واحد صنعتی تولید نان تعطیل شدند/ رانت و بازار سیاه در بازار آرد
25 واحد صنعتی تولید نان تعطیل شدند/ رانت و بازار سیاه در بازار آرد

25 واحد صنعتی تولید نان تعطیل شدند/ رانت و بازار سیاه در بازار آرد

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه‌حجیم امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: بعد از آزادسازی غیرکارشناسی آرد، حدود 25 واحد از 550 واحد صنعتی تولید نان به تعطیلی کشیده شدند و بقیه نیز به سختی به حیات خود ادامه می‌دهند.

محمدجواد کرمی با اشاره به اینکه آزادسازی باعث رقابت، ارتقای کیفیت و تثبیت قیمت‌ها می‌شود، افزود: این موضوع به شرطی تحقق خواهد یافت که هر دو گروه تولیدکنندگان نان‌های سنتی و صنعتی شرایطی برابر داشته باشند؛ این در حالی است که دولت از سال 92 پرداخت یارانه را تنها متوجه بخش سنتی کرده و از صنعتی‌ها غافل مانده است.

وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل اکنون بسیاری از نانوایی‌های سنتی، هر کیسه آرد را به قیمت 33 هزار تومان خریداری می‌کنند و کارخانه‌های صنعتی مجبورند برای تهیه همین مقدار آرد، 60 هزار تومان هزینه بپردازند. بنابراین قدرت رقابت برای صنعتی‌ها از بین رفته و سیاست‌های دولت مبنی بر افزایش مصرف نان‌های حجیم و نیمه‌حجیم به 40 درصد به دست فراموشی سپرده خواهد شد.

به گفته کرمی، اکنون وضعیت به گونه‌ای پیش می‌رود که توزیع آرد در بازار سیاه رونق گرفته و رانتی را برای عده‌ای معدود ایجاد کرده است؛ گروه کوچکی از کارخانه‌های صنعتی که از آرد نشتی سنتی‌ها استفاده می‌کنند، می‌توانند کمی روی پای خود بایستند و از ضرر و زیان جلوگیری کنند.

وی در پایان تصریح کرد: با این همه، راه واردات گندم نیز به روی این صنعت بسته شد و شرکت‌های وابسته دولتی که خود واردکننده این محصول بودند، آن را با 300 تا 400 تومان افزایش در هر کیلوگرم به صنعتی‌ها فروختند./

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =