یکشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۶
خانه / مقالات علمی / مقالات / داخلی / کوپنهای غذا در آمریکا؛ افزایش فقرا و سوء مدیریت دولتی

کوپنهای غذا در آمریکا؛ افزایش فقرا و سوء مدیریت دولتی

هر روز به تعداد نیازمندان به کوپن های غذا در آمریکا افزوده می شود و دولت و کنگره به جای تمرکز بر کاهش بیکاری و حل ریشه ای مشکل فقر و گرسنگی، تلاش کردند که تنها با کاهش بودجه مربوط به کمک های غذایی هزینه آن را برای دولت کم کنند.
خبرگزاری فارس: کوپنهای غذا در آمریکا؛ افزایش فقرا و سوء مدیریت دولتی

نخستین کوپن‌های خواربار و غذا در آمریکا در در سال‌های پایانی دهه 1930 به چاپ رسید؛ در آن زمان دولت برای کمک به فقرا که هر روز بیشتر می شدند، طرحی موقت اجرا کرد که مشکل گرسنگی آنها حل شود. در آن سال ها آمریکا دچار رکودی بزرگ شده بود و هر روز کارخانه و یا شرکتی دست به تعدیل نیرو می زد. پس از گذشت سالها و تبدیل شدن آمریکا به بزرگترین اقتصاد دنیای سرمایه داری هنوز مشکل گرسنگی و فقر معضل مهم این کشور است.

بسیاری کسانی که هر روز برای دریافت غذای رایگان و کوپن های غذا در صف های طولانی می ایستند، رویاهایی از ثروت در سر داشتند. آنها باید در صف هایی بمانند که هر روز فرد یا افرادی جدید به این صف ها اضافه می شود و هر روز صف های طولانی تری را برای گرفتن کوپن غذا تحمل کنند.

شاید هر کسی به افرادی که محتاج کوپن های رایگان غذا هستند، نگاهی بیندازد به این نتیجه برسد که اعتیاد و یا کار نکردن خود این افراد عامل اصلی فقر آنها است. اما شاید نیمی از آنها تا همین چند سال پیش خانه و سرپناهی داشتند و همراه با خانواده خود زندگی نسبتا خوبی داشتند. بسیاری از افراد که هر روز به صف های کوپن غذای رایگان در آمریکا اضافه می شوند، هنوز نمی دانند که چه شده است که هم اکنون در این صف ها هستند. هنوز خیلی از آنها در درون صف به زندگی و در آمدی که داشتند، می اندیشند و از خود مدام می پرسند که چگونه شد که هم اکنون در صف کوپن های غذای رایگان هستند.

فشار اقتصادی ناشی از رکورد  و تورم اقتصاد آمریکا و بیکاری فزاینده باعث شده است که هر روز تعداد افرادی که محتاج کوپن های غذا می شوند، بیشتر شود. بسیاری از این افراد پس از چند ماه بیکاری و نداشتن درآمد و نداشتن توانایی برای پرداخت اقساط و بدهی راهی این صف ها می شوند. بیکاری و هزینه های بالای زندگی زمانی که در  اقتصاد سرمایه داری آمریکا با هم جمع می شوند خیلی زود انسان را به فقر می رساند

از سال 2008 و  زمانی که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا وارد کاخ سفید شده،  تعداد افرادی که به کوپن های غذای رایگان محتاج شدند و قادر به تامین نیازهای اولیه زندگی خود نیستند،  از 32 میلیون تن به 46 میلیون تن افزایش پیدا کرده است.  در کشوری که بزرگ‌ ترین اقتصاد جهان را دارد و ابرقدرت اقتصادی محسوب می شود، آمار بسیار بالایی است.

افزایش فقرا و سوء مدیریت در برنامه کمک غذایی

هم اکنون کمک به فقرای آمریکایی از طریق تامین غذای رایگان هزینه زیادی بر دوش دولت آمریکا می گذارد، هزینه ای که با بدتر شدن وضعیت اقتصادی و افزایش کسری بودجه دولت بیشتر به چشم آمد و باعث شد که کنگره تحت سلطه جمهوریخواهان برنامه ای تصویب کند که بر اساس آن ظرف 10 سال حدود 40 میلیارد دلار از بودجه برنامه کوپن غذایی کاسته شود.

نمایندگان کنگره به جای کاهش غیرمستقیم هزینه های کوپن های غذایی، به صورت مستقیم خود آن را هدف قرار دادند؛ کاهش هزینه های مربوط به کوپن های غذایی از طریق ایجاد اشتغال و کنترل تورم و رکود راهی بلند اما عادلانه است که با کسری بودجه شدید آمریکا، نمایندگان مردم ترجیح دادند که کوتاه ترین راه را انتخاب کنند. بر اساس طرح جدیدی که مجلس نمایندگان آمریکا در اواخر سال 2014 به تصویب رساند، معیارهای حائز شرایط بودن برای دریافت کوپن خواربار و غذا سختگیرانه‌ تر می‌شود و این کوپن ها به افراد کمتری تعلق می گیرد. این در حالی است که بر اثر بیکاری فزاینده در سال های اخیر هر روز به تعداد افراد محتاج به کوپن های غذا بیشتر می شود.

از 314 میلیون تنی که در ایالات متحده زندگی می کنند، نزدیک به 48 میلیون تن یعنی از هر 7 تن یک نفر،  از کوپن ‌های خواربار و غذای دولتی استفاده می ‌کنند. این آمار جدا از فقرایی هستند که توسط موسسات خیریه و کلیساهای مختلف در سراسر آمریکا حمایت می شوند.

حدود 3 میلیون و 500 هزار کودکان و نوجوانان آمریکایی از کوپن های غذا استفاده می کنند. و حدود 700 تا 800 هزار سالمند آمریکایی رای دریافت کوپن های غذا در صف می ایستند. این آمار شامل ساکنان غیرقانونی آمریکا نمی شود که بیش از 80 درصد آنها بیکار و فقیر هستند زیرا کسانی که غیرقانونی در آمریکا زندگی می‌کنند، واجد شرایط دریافت کوپن خواربار نیستند. در جریان بحران اقتصادی که از سال 2008 آغاز شده است، بیکاری گسترش یافته و بسیاری از افرادی هم که شاغل هستند، در ساعات کمتر یا با حقوق کمتری کار می ‌کنند و قادر نیستند هزینه های زندگی خود و خانواده خود را تامین کنند، در نتیجه افراد بیشتری واجد شرایط دریافت کمک هستند.

این وضعیت در حالی است که در بسیاری از موارد کوپن های غذا و خواربار به محتاجان واقعی نمی رسد.  قاچاق کوپن‌های غذا در آمریکا معضلی مهم است. همچنین برخی افراد که درآمد خوبی دارند، درباره درآمدشان دروغ می‌گویند یا در چند ایالت برای دریافت کوپن درخواست می‌دهند. برخی از مردم هم  وقتی درآمدشان بالا می‌رود، دست از دریافت کوپن برنمی‌دارند. این در حالی است که  براساس قانون، افراد باید ظرف 10 روز پس از بالا رفتن درآمد، این امر را به اطلاع نهادهای دولتی برسانند. برخی فروشگاه‌ها به‌طور غیرقانونی کوپن خواربار را برای خرید کالاهای دیگر می‌پذیرند یا پول آن را به میزان پایین‌تر به‌طور نقد به صاحبان آن می‌پردازند که در غالب موارد برای مشروب یا مواد مخدر هزینه می شود.

این وضعیت نشان می دهد که هر روز به تعداد نیازمندان به کوپن های غذا در آمریکا افزوده می شود و دولت و کنگره به جای تمرکز بر کاهش بیکاری و حل ریشه ای مشکل فقر و گرسنگی، تلاش کردند که تنها با کاهش بودجه مربوط به کمک های غذایی هزینه آن را برای دولت کم کنند. این در حالی است که کوپن های غذا در بسیاری موارد به خاطر سوء مدیریت برای خرید مشروب و مواد صرف می شوند و یا محلی برای درآمد افراد سود جو شده است.

منبع: دیدبان آمریکا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 13 =