رسول کدخدایی گفت: مهلت ارسال مقاله به دبیرخانه این کنفرانس از 21 ژانویه تا 3 آوریل ( اول بهمن ماه 1394 الی 15 فروردین 1395) تعیین شده است.

وی صمغ ها را یکی از مهمترین سرمایه های طبیعی کشور دانست و افزود: متاسفانه پتانسیل های بالقوه این مواهب خدادای به دلایل گوناگون از نظر مسئولان و بخش خصوصی دور مانده است.

وی ادامه داد: این ترکیبات طبیعی که امروز به صورت برداشت مستقیم و بدون هرگونه فرآوری، با قیمتی بسیار ناچیز از کشور به بازارهای خارجی عرضه می شوند به لحاظ خواص و کاربردهای فراوان دارویی و غذایی در دنیا مورد توجه قرار گرفته اند.

رئیس مرکز تحقیقات هیدروکلوئیدهای غذایی بیان کرد: متاسفانه این محصولات ارزشمند به دلیل بی توجهی دولت در حال حاضر به صورت فله از کشور صادر می شوند که به دلیل نداشتن شناسنامه بین المللی و گواهینامه های معتبر بعضا در بازار جهانی به مشکل بر می خورند.

کدخدایی افزود: پژوهشکده علوم و صنایع غذایی با هدف انجام پژوهش های علمی – کاربردی و طرح های تحقیقاتی مشترک در عرصه بین المللی و به منظور صیانت از ذخایر ملی و ایجاد ارزش افزوده ناشی از تولید و صادرات آن اقدام به تاسیس مرکز تحقیقات هیدروکلوئید های غذایی نموده است.

وی ادامه داد: فرآوری، بهبود ویژگی های عملکرد و تجاری سازی صمغ های بومی از جمله مهمترین اهداف راه اندازی این مرکز تحقیقات تخصصی به شمار می رود.

رئیس پژوهشکده علوم و صنایع غذایی گفت: برگزاری موفق اولین کنفرانس بین المللی صمغ های بومی و کاربرد آن در صنایع غذایی در سال 1393 به استقبال خوب بخش خصوصی و متخصصان داخلی و خارجی از کشورهای چین، ژاپن، روسیه، ترکیه، انگلستان، نیوزلند، آلمان و کانادا انجامید.

کدخدایی به برگزاری دومین کنفرانس بین المللی صمغ های بومی و کاربرد آن در صنعت غذا در شهریور ماه سال آینده و در مقیاس وسیع تر اشاره و بیان کرد: این کنفرانس با 9 محور استخراج و ارزیابی صمغ های طبیعی، استانداردسازی و تجاری سازی، بررسی خواص تغذیه ای و سم شناسی، خواص بافت دهی و ژل دهندگی، رفتار رئولوژیکی و خواص جریان، کاربرد صمغ های بومی در رسانش هدفمند و رهایش کنترل شده غذا داروها، ویژگی های سلامتی بخش، خواص حسی و دهانی و همچنین خواص قوام دهندگی و امولسیون کنندگی صمغ های بومی برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس اینترنتی http://naturalhydrocolloids.ir  مراجعه کنند.

منبع: برنا