سه شنبه , ۲۱ آذر ۱۳۹۶
خانه / اخبار ویژه / آستاگزانتین یک سوپر آنتی اکسیدان طبیعی

آستاگزانتین یک سوپر آنتی اکسیدان طبیعی

به گزارش واحد بین‌الملل فودکلینیک؛ آستاگزانتین که رنگدانه اي متعلق به خانواده گزانتوفیل ها می باشد، مشتقات اکسیژن دار از کاروتنوئیدها می باشند که عموما در گیاهان از لیکوپن سنتز می گردند. این ماده یکی از رنگدانه هاي اصلی موجود در سخت پوستان، ماهیان آزاد و سایر موجودات دریایی می باشند که باعث ایجاد رنگ نارنجی مایل به قرمز در آنها می گردند. بعلاوه یکی از مهم ترین خواص آستاگزانتین، خواص آنتی اکسیدانی آن است که در این مورد از بتاکاروتن و آلفا توکوفرول پیشی گرفته است. لذا با توجه به فعالیت آنتی اکسیدانی برجسته آن، این رنگدانه پتانسیل فوق العاده اي در حفاظت از انسان در برابر طیف گسترده اي از بیماری ها مانند مشکلات قلبی و عروقی، انواع مختلف سرطان ها و برخی از بیماریهاي سیستم ایمنی دارا می باشد. از این رو در سال هاي اخیر توجه ویژه اي به این ماده حیرت انگیز که عموما ” ابر آنتی اکسیدان” نیز لقب گرفته است، شده و تحقیقات زیادي در زمینه تولید و مطالعه خواص و مکانیسم اثر آن ها در مقابل بیماری ها انجام گرفته یا در حال انجام است .

آستاگزانتین دارای منابع مختلفی می باشد:

  • آستاگزانتین مصنوعی: برای استفاده در صنعت آبزی پروری
  • ریزجلبک ها: به خصوص هماتوکوکوس پلوویالیس، کلرلا ولگاریس و کلروکوکسیوم اس پی
  • مخمرها: مخمر قرمز فافیا رودوریما
  • منابع دریایی: ماهی سالمون

نتایج مطالعات علمی پیشین، فعالیت آنتی اکسیدانی آستاگزانتین را 10 برابر بیشتر از سایر کاروتنوئیدها مانند زئاگزانتین، لوتئین، کانتاگزانتین و بتاکاروتن و 100 بار بیشتر از آلفا توکوفرول گزارش کرده اند، بنابراین آستاگزانتین، سوپر آنتی اکسیدان لقب گرفته است.

با توجه به عدم توفیق سازندگان آستاگزانتین طبیعی براي نفوذ در بازار جهت مصارف آبزي پروري، با توجه به قیمت بالاي آن ها، در سال هاي اخیر توجهات به سمت بازار مصرف دیگري معطوف شده و در حال حاضر طیف گسترده اي از محصولات آستاگزانتین در فروشگاه هاي مواد غذایی و بهداشتی یا داروخانه ها به فرم مکمل هاي تغذیه اي به فروش می رسد. مطالعات ارتباط تنگاتنگی بین سطح کاروتنوئید پایین بدن و ابتلا به انواع سرطان ها مانند سرطان مثانه، دهان، روده بزرگ، سینه و کبد را نشان دادند.

هلیکوباکتر پیلوری که عامل مهم در القاي گاستریت حاد، زخم معده و سرطان معده در انسان می باشد که عملکرد ضد باکتري آستاگزانتین در افراد مبتلا به عفونت با این باکتري توسط تحقیقات مختلف ثابت شده است. آستاگزانتین تقویت کننده و تعدیل کننده سیستم ایمنی بدن نیز بوده و تولید آنتی بادی سلول کمک کننده تی (T-helper) را افزایش می دهد. لذا باعث افزایش تعداد سلول های ترشحی آنتی بادی از سلول های طحال و تولید ایمونوگلوبولین ها توسط سلول های خون می گردد. آستاگزانتین به عنوان یک دارو برای درمان بیماری های خود ایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس یا MS، آرتریت روماتوئید و بیماری کرون نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نهایتا مطالعات انجام شده روی مصرف آستاگزانیتن در پستانداران، تاثیر قابل توجه آن را در درمان بیماری های عضلانی، افزایش قدرت باروری، بهبود وضعیت سلامت کلی و کاهش مرگ و میر آن ها را به اثبات رسانده است.

منبع:

The American Journal of Clinical Nutrition

 

واحد بین الملل: مهدی محمدیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هجده =