شنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۶
خانه / اخبار ویژه / استفاده غیرمجاز از آلکالوئیدهای تریاک در مسکن های گیاهی و داروهای ترک اعتیاد
استفاده غیرمجاز از آلکالوئیدهای تریاک در مسکن های گیاهی و داروهای ترک اعتیاد

استفاده غیرمجاز از آلکالوئیدهای تریاک در مسکن های گیاهی و داروهای ترک اعتیاد

به گزارش فودکلینیک؛ با توجه به روند رو به رشد اعتیاد در ایران، مصرف داروهای غیرمجاز برای ترک اعتیاد و تسکین درد، سبب به وجود آمدن مشکلاتی برای مصرف کنندگان این داروها شده است به طوری که بسیاری از این مصرف کنندگان از وابستگی به آن ها خبر می دهند.
بنابراین محققین مرکز تحقیقات آزمایشگاه های رفرانس ایران به مطالعه استفاده از ترکیبات غیر مجاز در مسکن های گیاهی و داروهای ترک اعتیاد پرداختند. هدف این محققین از انجام این تحقیق بررسی وجود آلکالوئیدهای تریاک به خصوص مورفین و کدئین در داروهایی می باشد که به منظور تسکین درد و ترک اعتیاد در بازار داخل کشور موجود می باشد.
این بررسی در مورد بیش از 20 نمونه از داروهایی که توسط مراجعان ناراضی از مصرف داروهای فوق به آزمایشگاه تشخیص مواد مخدر مرکز تحقیقات آزمایشگاه های رفرانس ایران تحویل گردید، انجام شده است. تشخیص داروها در این پژوهش با روش کروماتوگرافی لایه نازک صورت پذیرفت.
بررسی نتایج حاصل از کروماتوگرافی لایه نازک نشان داد که این نمونه ها حاوی مرفین و کدئین می باشند به علاوه سایر ترکیبات مانند متادون و دی فنوکسیلات نیز در آن ها یافت گردید. این داروها به اشکال داروی کپسول، پودر و یا مایع قهوه ای رنگ هستند. محتویات این کپسول ها سفید و یا سیاه و دوده ای می باشند.
با توجه به روند رو به رشد اعتیاد و وجود داروهای غیر مجاز برای ترک اعتیاد که مشکلات زیادی برای مصرف کنندگان این داروها به وجود آورده است، لزوم کنترل بیشتر مراکز فروش و استفاده صحیح و علمی از این داروها، آگاهی دادن به مصرف کنندگان در زمینه اثرات سوء این مواد و معرفی مراکز معتبر که به صورت علمی و صحیح مبادرت به ترک اعتیاد می نمایند ضروری به نظر می رسد.
این مطالعه در مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به چاپ رسیده است.

واحد بین الملل: مهدی محمدیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =