چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶
خانه / اخبار ویژه / توافق سناتورهای ایالات متحده در زمینه برچسب گذاری محصولات تراریخته (GMO)
منع کشت محصولات تراریخته از سوی شرکت‌های بزرگ/ لرزه بر اندام مونسانتو آمریکا افتاد

توافق سناتورهای ایالات متحده در زمینه برچسب گذاری محصولات تراریخته (GMO)

اختصاصی فودکلینیک:

به گزارش واحد بین الملل فود کلینیک و به نقل از آسوشیتدپرس؛ سناتورهای ایالات متحده به یک توافق دو حزبی (حزب جمهوری خواه و دموکرات) در زمینه نیاز به برچسب گذاری محصولات تراریخته در سطح ملی رسیدند. این قانونی مقدم تر از قانون برچسب گذاری تصویب شده در ایالت ورمونت می باشد.

 

در سطح ملی ایالات متحده آمریکا، این اولین بار است که یک قانون به طور همگانی درخواست می کند تا محصولات غذایی بسته بندی شده ی تراریخته باید برچسب گذاری شوند، با این حال این قانون در مقایسه با قانون تصویب شده در ایالت ورمونت ملایم تر بوده و به کمپانی های غذایی اجازه می دهند از لیبل متنی، سمبل و یا لیبل الکترونیک قابل تشخیص با گوشی های هوشمند، برای مشخص نمودن محصولات ترا ریخته استفاده کند.
در واقع قانون ایالت ورمونت بیان می نمود که GMO ها ایمن بوده و برچسب گذاری این محصولات باید برای کمپانی های غذایی و مصرف کنندگان، مقرون به صرفه باشد. رییس انجمن تولید کنندگان مواد غذایی ایالات متحده خانم پاملا بیلی عنوان می دارد که این توافق دو حزبی به مصرف کنندگان این اطمینان را می دهد که همیشه می توانند اطلاعات واضحی را در زمینه محصولات غذایی و نوشیدنی مورد مصرف خود دریافت کنند.

 

غول های صنعت غذا مانند شرکت نستله نیز این قانون را پذیرفته اند. رییس بخش آمریکای نستله، آقای پائول گیرم وود عنوان داشت که این قانون در زمینه افشای اجباری اطلاعات، برای همه افراد دخیل در زنجیره غذایی مفید می باشد از کشاورز و تولید کننده تا فروشنده و مصرف کننده.
سازمان کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA) نیز به نظر می رسد که با این قانون موافقت نموده و از اعضای سنا و دولت خواسته تا نظرات خود را در این ارتباط بیان کنند. لایحه ی تصویب شده توسط سناتورها، دو سال به USDA فرصت می دهد تا قوانین برچسب گذاری مورد نظر را تعیین کرده و بنویسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هفت =