شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه / اخبار ویژه / خواص فراسودمند برگ نخل روغنی

خواص فراسودمند برگ نخل روغنی

به گزارش واحد بین الملل فودکلینیک؛ برگ نخل روغنی یک محصول جانبی از صنعت روغن پالم به حساب می آید و برای چندین دهه است که به عنوان خوراک نشخوار کنندگان، بدون هر گونه گزارش از سمیت استفاده می شود. در جنوب شرق آسیا، از برگ درخت پالم کیسه هایی بافته و از آن جهت پخت برنج استفاده می نمایند. پلی فنول های این برگ ها سبب بهبود عطر و طعم خوشایند برنج می گردد. مشکل اصلی برای استفاده از آن به شکل طبیعی، میزان بالای فیبر نامحلول موجود در آن ها می باشد.

عصاره برگ پالم روغنی نسبت به برگ چای دارای میزان بالاتری از ترکیبات فنولیک است. با توجه به بهبود تکنولوژی عصاره ها، برگ نخل روغنی نیز به عنوان یک منبع جدید ارزشمند در راستای تولید غذاهای عملگرا به حساب می آید. مطالعات انجام گرفته نشان داده است که این ترکیب حاوی فلاونوئیدهایی از جمله اپی گالو کاتچین، کاتچین، اپی کاتچین، اپی گالوکاتچین گالات، اپی کاتچین گالات و گلوکوزیدهای آن ها می باشد. در ادامه به مهم ترین خواص و فواید این ترکیب پرداخته می شود.

خواص آنتی اکسیدانی

به گزارش واحد بین الملل فودکلینیک؛ عصاره برگ نخل روغنی از اکسیداسیون LDL جلوگیری می نماید. از آن جایی که LDL اکسید شده سبب عارضه های عروقی می گردد و همچنین سبب تولید مولکول های فعال بیولوژیکی از قبیل استرول ها و اسیدهای چرب اکسید شده و مشتقات پروتئینی می گردد که به طور مستقیم بر روی دیواره قلب تاثیر گذار هستند این خاصیت عصاره نخل روغنی قابل توجه می باشد.

مفید برای افراد دیابتی

این ماده به طور موثرسبب کاهش گلوکز خون و اکسیداسیون لیپیدها در افراد مبتلا به دیابت نوع دو می گردد. اپتیمم مصرف عصاره برگ نخل روغنی جهت پیشگیری از آسیب کبد و کلیه افراد دیابتی، 5 فنجان از عصاره 1 درصد برگ نخل روغنی می باشد.

جلوگیری و درمان چاقی و اختلالات لیپیدی

مصرف طولانی مدت مواد غذایی با میزان کلسترول بالا سبب افزایش وزن، کلسترول تام پلاسما، LDL، شاخص آتروژنیک پلاسما و پراکسیداسیون لیپیدها می گردد. مصرف عصاره برگ پالم سبب تخیر افزایش موارد ذکر شده و همچنین سبب افزایش HDL خون نیز می گردد.

خواص ضد سرطانی و ضد توموری

خاصیت فیتواستروژنی عصاره برگ پالم روغنی سبب تقویت خاصیت آنتی اکسیدانی، قدرت نابودی سلول های سرطانی و افزایش میزان استرادیول می شود.

خاصیت فیتو استروژنیک

خاصیت استروژن عصاره این ترکیب به واسطه حضور فلاوونوئیدها و اسیدهای فنولیک گزارش شده است. این ترکیبات دارای شباهت های خاصی به استروژن از نظر ساختار و عملکرد هستند. این خاصیت استروژنی می تواند توجیه اثر آن بر پروفایل لیپید باشد.

خصوصیت ضد میکروبی

عصاره الکلی برگ نخل روغنی اثر ممانعت کننده ای بر بسیاری از باکترهای دارد. موثرترین اثر این عصاره بر استافیلوکوکوس اورئوس مشاهده گردیده است. همچنین مشاهده شده است که این ترکیب در ابتدای فاز رشد بر فیزیولوژی و مورفولوژی کاندیدا آلبیکانس اثر ممانعتی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =