سه شنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۸
خانه / اخبار ویژه / داستان نوتلا، گاهی زیبایی ها از یک اتفاق تلخ آغاز میشوند…
داستان نوتلا، گاهی زیبایی ها از یک اتفاق تلخ آغاز میشوند...

داستان نوتلا، گاهی زیبایی ها از یک اتفاق تلخ آغاز میشوند…

نوتلا… نامی که کمتر در دنیا وجود داردکه با آن آشنایی نداشته باشد. یک ترکیب دلچسب از شکلات،فندق و مواد دیگر که امروزه به محبوب ترین مجصول بر پایه شکلات در جهان بدل  شده و شریک خاطرات زیبا و شیرین میلیون هاانسان بوده است.

اما در پس پرده این محصول چه داستانی وجود دارد؟

آیا فررو ایتالیا نوتلا را برای سود بیشتر و تسخیر بازار بوجود آورد؟

پاسخ این سوال علی رغم سیاست های کنونی این شرکت که بیشتر به دنبال گسترش این محصول خارج از مرز های ایتالیاست خیر میباشد. در واقع نوتلا محصول یک اتفاق است. یک اتفاق تلخ. اتفاقی که بر تمامی ارکان یک جامعه تاثیر میگذارد،اتفاقی که سراسر درد است و رنج،اتفاقی که فقط یک زیبایی دارد. این که اگر آن را درک کنیم دیگر از هیچ اتفاق دیگری در دنیا شوکه و حیرت زده نخواهیم شد.

بله نوتلا محصول جنگ است.

در بحبوحه جنگ جهانی دوم و در پی شکست های متوالی متحدین در جبهه های جنوبی و سخت شدن واردات دانه کاکائو از افریقا و به طبع آن کمیاب شدن شکلات در ایتالیا دولت مجبور به جیره بندی کاکائو در میان کارخانجات و کارگاه های تولید شکلات می شود. در این میان کارخانه کوچک فررو برای بدست آوردن محصولی با ماندگاری بالاتر توانست در سال ۱۹۴۴ برای اولین بار محصولی مشابه شکلات های صبحانه امروزی را وارد بازار کند. این محصول که در همان سال های اول ورود به بازار با مقبولیت قابل قبولی در میان اقشار جامعه ایتالیا مواجه شدهبود طی سالیان دستخوش تغییراتی جزئی در فرمولاسیون خود می شود و سرانجام در اواسط دهه ششم از سده نوزدهم میلادی شرکت فررو توانست محصولی با نام تجاری نوتلا را وارد بازار جهانی کند. که امروزه به عنوان محبوب ترین محصول بر پایه شکلات در دنیا، جای خود را در بازار ۷۵ درصد از کشور های دنیا باز کرده است.

نوتلا شاید محصول یکی از تلخ ترین و شوم ترین اتفاقات دنیا باشد اما طعم دلچسب موجب ثبت لحظات شیرین وزیبا در میان میلیون ها انسان شده است.

نوتلا سرگذشت عجیبی دارد،از میان خشم و هیاهوی انسان ها  زاده شد تا موجب آرامش آن ها شود….

مثل نوتلا باشیم.

احمد رضا رجبی دهکی

 

 

یک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =