چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶
خانه / اخبار ویژه / راه های ساده برای حذف آفت کش ها از مواد غذایی
راه های ساده برای حذف آفت کش ها از مواد غذایی

راه های ساده برای حذف آفت کش ها از مواد غذایی

به گزارش واحد بین‌الملل فودکلینیک و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی weeklyhealthylife؛ بسیاری از میوه ها و سبزی های که شما خریداری می کنید مانند سیب، کلم، سبزی های سبز برگ، گوجه فرنگی و … ممکن است که با آفت کش ها اسپری شده و حاوی سمومی باشند.

بسیاری از مردم اطلاعی در این مورد نداشته و میوه ها و سبزی ها را بدون ضدعفونی و شستن صحیح مصرف می نمایند که ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در سلامت آن ها گردد. با ان حال آفت کش ها را می توان با روش های ساده ای که در ادامه به آن ها اشاره می شود، از میوه و سبزیجات حذف نمود:

آب گرم

آفت کش ها اغلب در برگ ها و ساقه ها استفاده می شوند اما ممکن است در مواردی در سطح میوه و یا سبزیجات تجمع یابند. شستن آن ها قبل از مصرف با آب گرم می تواند سموم را از سطح آن ها پاک نموده و مواد غذایی مورد نظر را برای خوردن، ایمن سازد. با این حال آب باید گرم باشد. باید توجه نمود که آب بسیار داغ و بسیار سرد، باقیمانده آفات را از سطح حذف نمی کند.

شستن با آب نمک

در برخی موارد، واقعا میوه ها و سبزیجات کثیف می باشند. در این موارد این مواد را باید با محلول آب نمک شست. برای این کار در یک ظرف، آب ریخته و نصف قاشق نمک را به آن اضافه نموده و میوه و سبزی را در آن غوطه ور نمایید، سپس با آب سرد آن ها را آبکشی کنید.

استفاده از سرکه رقیق

آفت کش ها اغلب حاوی ارگانوفسفات ها، کربامات ها، ارگانوکلرین ها، سولفونیل اوره و پیریتوئیدها هستند که برای بدن مضر هستند. این ترکیبات حتی ممکن است در پوست محصول هم وجود داشته باشند، برای حذف این مواد می توان از محلول رقیق سرکه به جای شوینده های تجاری استفاده نمود.

حذف پوست

با مصرف نکردن پوست میوه ها و سبزیجاتی مانند سیب، آووکادو، پرتقال، زنجبیل، سیب زمینی و …. می توان کمتر در معرض آفت کش ها قرار گرفت.

اسپری های پاک کننده خانگی

برای ساخت محلول پاک کننده خانگی شما باید نصف قاشق آب لیمو را با 2 قاشق جوش شیرین مخلوط نموده و سپس آن را با آب رقیق نموده و به سطح میوه و سبزی بپاشید.

با همه این تفاسیر، بهترین کار این است که میوه و سبزیجات از بازارهای قابل اعتماد تهیه گردند که در آن ها محصولاتی ارائه می شود که در تولید آن ها از آفت کش ها استفاده نمی شود. اگرچه ممکن است این مواد گران تر باشند اما قابل اطمینان می باشند. و یا این که محصولات مورد نیاز خود را در باغ های خانگی خود پرورش دهید که در این صورت شما از میوه ها و سبزیجات تازه و سالم بهره مند خواهید شد.

واحد بین الملل: مهدی محمدیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 1 =