سه شنبه , ۲۱ آذر ۱۳۹۶
خانه / اخبار ویژه / فراوانی گونه های لیستریا در شیرخام و فراورده های لبنی سنتی در اصفهان
فراوانی گونه های لیستریا در شیرخام و فراورده های لبنی سنتی در اصفهان

فراوانی گونه های لیستریا در شیرخام و فراورده های لبنی سنتی در اصفهان

به گزارش فودکلینیک؛ باکتري لیستریا مونوسیتوژنز به دلیل مقاومت در برابر سرما، خشکی و پایداري در برابر استرس هاي اسمزي قابلیت رشد در مواد غذایی را داشته و موجب آلودگی می شوند.

گونه مونوسیتوژنز عامل بیماری لیستریوزیس است، این بیماری در افراد مستعد که دارای نقص سیستم ایمنی هستند، بسیار خطرناک است و میزان مرگ و میر ناشی از آن می تواند بین 30 تا 75 درصد متغیر باشد. لیستریوزیس علائم متفاوتی در انسان ایجاد می کند که شامل سقط جنین در زنان باردار، عفونت داخل رحمی، انسفالیت، مننگو انسفالیت (مننژیت)، نکروز کبدی و عوارض پوستی و گوارشی است.

یک مطالعه توسط انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور با هدف بررسی فراوانی گونه هاي لیستریا در شیر خام و فراورده هاي لبنی سنتی غیرپاستوریزه در شهر اصفهان انجام شد.

در این مطالعه در مجموع 292 نمونه شیر خام و فرآورده لبنی سنتی مورد آزمایش قرار گرفت. جداسازی توسط روش پیشنهادی سازمان کشاورزی آمریکا USDA (United States Department of Agriculture) انجام شد، سپس لیستریا مونوسیتوژتز توسط روش های بیوشیمیایی و واکنش زنجیره ای پلیمراز PCR مورد شناسایی و تایید قرار گرفت.

از مجموع 292 نمونه شیر خام و فرآورده ی لبنی سنتی، 21 نمونه (19.7 درصد) آلوده به گونه های لیستریا بودند. بالاترین شیوع لیستریا مربوط به بستنی با 19.4 درصد، خامه 11.1 درصد، شیر خام 5.49 و فرنی 4 درصد بود. هیچ کدام از نمونه های کره، کشک، دوغ و ماست آلوده به گونه های لیستریا نبودند. لیستریا اینوکوا با (5.44 درصد) متداول ترین گونه ی جداسازی شده بود، سپس لیستریا مونوسیتوژنز با (1.36 درصد) و لیستریا سلیجری با 0.3 درصد قرار دارد.

 

با توجه به مصرف شیر خام غیرپاستوریزه و استفاده از آن در فراورده هاي لبنی سنتی و همچنین عدم آگاهی در مورد لیستریوزیس، ضرورت دارد برنامه هاي آموزشی و اطلاع رسانی در این زمینه انجام شود. ضمناً لازم است در مورد مواد غذایی حساس و آماده ي مصرف، استاندارد جستجوي لیستریا اجباري شود.

نتایج تحقیق حاضر نشان می دهد که با توجه به این که براي تهیه فراورده هاي لبنی سنتی از شیر خام پاستوریزه نشده استفاده شده و به دلیل عدم پاستوریزاسیون امکان مرگ و میر بالایی در گروه هاي آسیب پذیر بالا می رود، لذا لزوم تدوین آیین نامه هاي بهداشتی در مورد خطرات آن ضروري به نظر می رسد. همچنین با توجه به تدوین استانداردهاي لیستریا در مورد مواد غذایی پرخطر در کشورهاي صنعتی، تدوین آن در کشور ما هم پیشنهاد می شود.

 

این مطالعه در مجله علوم تغذیه و صنایع غذایی ایران به چاپ رسیده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 3 =