دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
خانه / اخبار ویژه / مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ، صدمه ای به قلب شما وارد نمی کند.
Egg

مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ، صدمه ای به قلب شما وارد نمی کند.

به گزارش واحد بین‌الملل فودکلینیک؛ مطالعات انجام گرفته پیشنهاد داده اند که مصرف یک تخم مرغ در روز و یا دریافت بالای کلسترول رژیمی، با افزایش حملات قلبی در ارتباط نمی باشد.

نتایج مطالعات جدید، این باور که مصرف تخم مرغ باعث افزایش ریسک حملات قلبی می شود را رد می کنند. بر اساس راهنمای تغذیه ای منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای اروپا، مصرف 2-3 عدد تخم مرغ در هفته برای مردم کشورهایی مانند آلمان، یونان و اسپانیا، قابل قبول می باشد. نتایج حاصل از این مطالعه پیشنهاد می کند که رژیم غذایی با کلسترول بالا و یا مصرف مکرر تخم مرغ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را حتی در افراد مستعد به این نوع بیماری ها نیز افزایش نمی دهد. در فنلاند که محل انجام این مطالعه بوده، فراوانی آلل APOE4 (آلل نوع 4 پروتئین E که در متابولیسم کلسترول تاثیرگذار است) که یک گونه ارثی می باشد بالا بوده و حدود 33 درصد جمعیت این کشور، حامل این آلل می باشند. مطالعه روی 1032 مرد با سن بین 42 تا 60 سال انجام گرفت. دریافت های تغذیه ای این افراد ثبت و ضبط گردیده و این افراد هیچ پیش زمینه ای برای بیماری های قلبی عروقی نیز نداشتند. در طی یک پیگیری 21 ساله، 230 نفر یک حمله قلبی را تجربه کرده و 5/32 درصد از افراد شرکت کننده در این مطالعه نیز حامل APOE4 بودند. این نتایج برای مطرح کردن این پیشنهاد که دریافت بالای کلسترول رژیمی در ارتباط با بیماری های قلبی عروقی در بین این افراد نمی باشد، کافی بوده است. علاوه بر این، مطالعات و ازمایش های انجام گرفته نتوانستند ارتباطی را بین مصرف تخم مرغ یا کلسترول رژیمی با سختی دیواره عروق پیدا کنند. در این مطالعه، گروهی که بیشترین دریافت کلسترول رژیمی را یعنی 520 میلی گرم در روز داشته اند، یک عدد تخم مرغ در روز مصرف نموده اند، بنابراین، محققین نمی توانند به خوبی داده های این مطالعه را با شرایط دیگر که مصرف بیشتری از تخم مرغ را دارند مقایسه نمایند.

به گزارش واحد بین‌الملل فودکلینیک، این محققین عنوان داشتند که اطلاعات کمی در زمینه ارتباط بین دریافت کلسترول رژیمی و خطر بیماری های قلبی عروقی در بین افراد با فنوتیپ APOE4 وجود دارد. در تعمیم به جمعیت کلی می توان گفت که ارتباط بین مصرف کلسترول رژیمی و غلظت کلسترول خون، نسبتا کم می باشد با این حال، ارتباط قوی تری در این زمینه در افرادی با آلل E4 در ژن APOE وجود دارد. در مطالعه دیگر که در سال 2007 انجام گرفت، محققین دریافتند که مصرف 6 تخم مرغ یا بیشتر در هفته (مصرف متوسط یک تخم مرغ یا بیشتر در روز) خطر سکته مغزی را افزایش نداده است. با این حال محققین معتقدند که در زمینه ارتباط بین مصرف زیاد تخم مرغ و خطر بروز بیماری های قلبی عروقی در افراد دیابتی به مطالعات بیشتر و دقیق تر نیاز است. در مطالعه دیگر که در بین مردان و زنان میانسال ژاپنی انجام گرفت، محققین دریافتند که مصرف مکرر تخم مرغ به طور روزانه باعث افزایش بیماری های قلبی عروقی نگردیده است. با این حال توصیه می شود که بیماران دیابتی و افرادی که کنترل لازم را بر میزان کلسترول کلی و LDL خود ندارند، میزان دریافت زرده تخم مرغ را محدود نمایند.

منبع: American Journal of Clinical Nutrition و www.foodnavigator.com

واحد بین الملل: مهدی محمدیان