دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
خانه / اخبار ویژه / نشانه های عدم تحمل گلوتن
نشانه های عدم تحمل گلوتن

نشانه های عدم تحمل گلوتن

به گزارش واحد بین الملل فودکلینیک و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی weeklyhealthylife؛ متاسفانه امروزه، مسئله عدم تحمل گلوتن به یک مسئله متداول تبدیل شده است و باعث ایجاد واکنش در اثر گلوتن در افراد می گردد. گلوتن پروتئینی است که در جو، گندم و چاودار وجود دارد. مهم ترین علایم بیماری عدم تحمل گلوتن، خستگی و درد می باشد.

گندم غله ای است که در نان، پاستا، غلات صبحانه و حتی سس های سالاد و سوپ ها هم یافت می شود. چاودار نیز در نان و غلات صبحانه وجود دارد. جو نیز بیشتر به عنوان خوراک دام مصرف می شود. همه این مواد حاوی گلوتن هستند بنابراین باعث ایجاد حساسیت به گلوتن می شوند.

عدم تحمل گلوتن می تواند در نهایت منجر به بیماری سلیاک گردد که جز اختلالات خودایمنی دسته بندی شده و به روده کوچک آسیب می زند. وقتی که فرد گلوتن را دریافت می کند، سیستم ایمنی آن فرد یک پاسخ غیرنرمال را تحریک نموده و به روده حمله می کند که باعث می شود تا توانایی بدن در جذب مواد مغذی کاهش یابد. در حال حاضر از هر 100 نفر، یک نفر قدرت تحمل گلوتن را ندارد. مهم ترین علایم عدم تحمل گلوتن عبارتند از:

1- عملکرد غیرنرمال سیستم ایمنی

2- خستگی بیش از حد

3- سردرد و میگرن

افراد دارای مشکل عدم تحمل گلوتن، از سردرد و میگرن رنج می برند. بر اساس یک مطالعه که اخیرا انجام گرفته مشخص گردیده که 56 درصد افراد دارای عدم تحمل گلوتن، میگرن را تجربه نموده اند. اما 14 درصد افراد عادی از این مشل رنج می برده اند.

4- درد ماهیچه ها

عدم تحمل گلوتن موجب ایجاد التهاب و به تبع آن درد در مفاصل و ماهیجه ها می شود.

5- مشکلات شناختی

مشکل عدم تحمل گلوتن و بیماری سلیاک اغلب موجب کم شدن کارایی مغز در فعالیت های شناختی می گردد که در اصطلاح به آن brain fog یا مه گرفتگی مغز می گویند.

6- افزایش وزن ناگهانی

7- مشکلات دندانی

در واقع در افراد مبتلا به عدم تحمل گلوتن، مقدار دریافت کلسیم که یک ماده ضروری برای سلامت دندان ها و استخوان ها است، کاهش می یابد.

8- مشکلات پوستی

عدم تحمل گلوتن موجب ایجاد اگزما، درماتیت هرپتیفورمیس (dermatitis herpetiformis) و آکنه می شود. در واقع عدم تحمل گلوتن باعث سوزش و خارش پوست نیز می گردد.

واحد بین الملل: مهدی محمدیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − شش =