چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶
خانه / آمار و اطلاعات / وزیر جهاد کشاورزی: برابر شدن میزان صادرات و واردات مواد غذایی بر اساس اقتصاد مقاومتی

وزیر جهاد کشاورزی: برابر شدن میزان صادرات و واردات مواد غذایی بر اساس اقتصاد مقاومتی

آقای حجتی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما از رشد ۵.۷ درصدی بخش کشاورزی در شش ماه نخست امسال خبر داد.

آقای حجتی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما از رشد ۵.۷ درصدی بخش کشاورزی در شش ماه نخست امسال خبر داد.

وزیر جهادکشاورزی افزود: در برنامه ششم نیز پیشنهاد کردیم که رشد بخش کشاورزی سالانه پنج درصد باشد که این هدف تحقق پذیر است.

وی در ادامه گفت: اجدادمان از دیرباز با مشکل کمبود آب مواجه بودند اما واقعیت بخش کشاورزی سرزمینهای ما نشان می دهد که ظرفیت تولید کشاورزی بسیار بیشتر از وضعیت تولید فعلی است.
وی افزود: برنامه ریزی کرده ایم که حداکثر طی شش تا هفت سال بر اساس برنامه ریزیهای صورت گرفته به یک تراز قابل قبولی در محصولات کشاورزی برسیم که یکی از راههای دستیابی به آن توجه جدی به اقتصاد مقاومتی این بخش است.
وزیر جهادکشاورزی گفت: تراز بازرگانی غذای کشور از منفی 8 میلیارد دلار درسال 91 به منفی 5 و نیم میلیارد دلار کاهش یافته  و با برنامه ریزی های صورت گرفته سال آینده نیز کاهش خواهد یافت.

حجتی در ادامه با اشاره به خرید هر ساله گندم از کشاورزان گفت: خرید گندم مازاد کشاورزان در سال 92 چهار میلیون و 700 هزار تن در سال 93 شش میلیون و 700 هزار تن بود که این رقم در سال 94 با وجود محدودیتهای آبی به هشت میلیون و 800 هزار تن خواهد رسید.

وی تصریح کرد: حتی می توان 500 هزار هکتار از اراضی زیر کشت گندم را کاهش داد و با استفاده از فنآوریهای آبیاری نوین و انواع کشت و مدیریت آب هم در عین حال محصولات مورد نیاز کشور را نیز تولید کرد.
وزیر جهاد کشاورزی همچنین با بیان اینکه بیشتر ذرت مصرفی داخل از خارج وارد می شود افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته در افق 10 ساله 70 درصد ذرت مورد نیاز در داخل تولید و در عین حال بازار را نیز رقابتی خواهیم کرد.
وی در باره طرح نکاشت نیز گفت: طرح نکاشت در مناطقی صورت می گیرد که با محدودیت جدی منابع آب روبرو هستیم و یک محصول در آنجا آب زیادی مصرف می کند بنا بر این بهتر است محصول با مصرف آب کم را جایگزینش کنیم که البته طرح نکاشت تنها در چند نقطه هم اکنون اجرا می شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه شرکت بازرگانی دولتی در سال 94 هیچ خرید خارجی گندم نداشته است افزود: این شرکت تنها 300 هزار تن را وارد کرده که آن هم مربوط به خرید سال گذشته است چرا که خریدهای داخل جوابگوی همه خبازیهاست.

یک میلیون تن واردات برنج نیاز سالانه کشور

وزیر جهاد کشاورزی گفت: سالانه حدود 800 هزار تا یک میلیون تن برنج نیاز داریم که به کشور وارد کنیم.

حجتی افزود: البته بر اساس مصوبه ای که گذراندیم قیمت محصولات برنج وارداتی نباید کمتر از مشابه داخلی خود باشد تا امکان رقابت وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: در دو سال اخیر 120 هزار هکتار از اراضی سطح زیر کشت برنج را به علت محدودیت آبی کاهش داده ایم و برآوردها نشان می دهد 120 هزار هکتار دیگر نیز امکان کاهش وجود دارد اما در عین حال با استفاده از ابزارهای نوین و مدیریت منابع آب و کشتهای پیشرفته می توان به میزان زمینهای حذف شده، برنج تولید کرد.

وی در ادامه تولید مرکبات را یکی از مزایای کم نظیر زمینهای باغی ایران دانست و گفت: در کل دنیا سالانه 100 میلیون تن مرکبات تولید می شود حال آنکه ما با یک درصد جمعیت دنیا چهار درصد مرکبات جهان را به میزان چهار و نیم میلیون تن تولید می کنیم.

وی همچنین میزان مصرف روغن در کشور را بسیار بالاتر از متوسط سطح جهانی دانست و افزود: سالانه مصرف روغن در ایران یک میلیون و 400 هزار تن است در حالیکه ما کمتر از 10 درصد آنرا در داخل تولید می کنیم و باید برای مصرف آن مدیریت شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بخش کشاورزی داخل مافیا دارد یا نه؟ گفت: نمی دانم مافیا یعنی چه ما از همه فعالان و تاجران بخش کشاورزی می خواهیم هم منافع ملی را ببینند و هم منافع جیبشان را.

حجتی در پاسخ به پرسشی در خصوص برخی خبرها مبنی بر امحاء 1700 تن سیب زمینی در استان فارس گفت: سیب زمینی امحاء شده فاسد بود و نه تنها برای انسان بلکه برای خوراک دام نیز قابل مصرف نبود.

وی تصریح کرد: سالانه تولید سیب زمینی کشور 5،5 میلیون تن است که جوابگوی مصرف داخلی است.

وی گفت: سیب زمینی امحاء شده نیز از نوع برداشت فصل بهاره بوده که خاصیت ماندگاری ندارد در عین حال یا در این باره همکاران تلاش خود را کرده و یا قصور و تقصیر داشته اند به همین منظور از بازرسی وزارتخانه خواسته ام تا موضوع را بررسی و نتیجه را اعلام کنند.

وی در پایان با اشاره به شرایط بارندگی کشور با بیان اینکه سال گذشته 18 درصد بارندگی کمتر از سال قبل از آن بود گفت: در عین حال مدیریت شد تا پنج تا شش میلیارد مترمکعب هم کمتر از ذخایر زیرزمینی استفاده شود اما هم زمان هفت تا هشت میلیون تن محصول اضافه تولید شد که این با صرفه جویی و استفاده از فناوری های نوین آبیاری و کشت های مختلف مدرن و همچنین بذرهای متنوع و مقاومت امکان پذیر است.

منبع: واحد مرکزی خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =