شنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۶
خانه / اخبار ویژه / دستگاه زیست‌گاز
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-12-02 13:51:46Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

دستگاه زیست‌گاز

محققان موفق به ساخت دستگاهی شده‌اندکه زباله‌های آلی یا سبز مانند باقی مانده غذاها را گاز طبیعی برای مصرف خانگی تبدیل می‌کند. این دستگاه می‌تواند برای مناطق دورافتاده بسیار مفید باشد.

این دستگاه به نام HomeBioGas یا زیست‌گاز خانگی قادر است از 1.6 گالن زباله، یک گاز خوراک پزی را برای مدت سه ساعت روشن نگه دارد. این دستگاه با تجزیه و تخمیر زباله های به اصطلاح سبز، گاز تولید می کند که به زیست گاز یا بیوگاز معروف است. نصب آن در حیاط خانه سه ساعت صورت می‌گیرد و محصول جانبی آن هم یک کود بسیار خوب است که در مناطق روستایی بسیار به کار می‌آید.


این دستگاه توسط یک مهندس فلسطینی به نام عامر رابایا ساخته و اولین نمونه‌های آن در تعدادی از روستاهای کرانه باختری نصب کرده است.
مخزن دستگاه از باکتری های ویژه ای انباشته شده است که زباله های ارگانیک را هضم می کنند و آن را به گاز متان تبدیل می کنند. سپس این گاز به وسیله لوله‌کشی داخل به ساختمان پمپاز می‌شود.
عامر رابایا می‌گوید؛: ایده اولیه خیلی ساده است؛ این دستگاه همان کاری را با زباله ها می کند که دستگاه گوارشی بدن انسان با مواد غذایی. باکترهای درون این دستگاه زباله ها را می خورند که در نتیجه آن گاز تولید می شود. گاز هم از طریق لوله مستقیم به خانه می‌رسد.
تولید زیست گاز به این روش کاری جدیدی نیست اما آنچه در مورد این دستگاه جلب توجه کرده سبکی آن و نصب ساده‌اش است.
همه انواع زباله‌سبز مانند باقیمانده غذاها یا حتی فضولات حیوانی برای تولید گاز خانگی می‌توانند در مخزن این دستگاه ریخته شوند. علاوه بر تولید گاز این دستگاه زباله مناطق دور‌افتاده را به میزان بسیاری کاهش می‌دهد که در سلامت اهالی مفید است.
منبع: خبر آنلاین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =