دوشنبه , ۲ بهمن ۱۳۹۶
خانه / اخبار ویژه / 7 عادت بد بعد از غذا خوردن

7 عادت بد بعد از غذا خوردن

به گزارش واحد بین‌الملل فودکلینیک؛ یکی از مشکل ترین کارها برای هر فرد، تغییر عادت ها می باشد. برای ارتقای سلامتی بدن بهتر است که 7 کاری که در ادامه به آن ها اشاره می شود، بعد از غذا خوردن انجام نشود.

1- سیگار کشیدن بعد غذا

این رفتار بسیار مضر می باشد زیرا یک سیگار بعد غذا اثر 10 سیگار در حالت عادی را دارد. نیکوتین با اتصال به اکسیژن خون، سیستم گوارشی را دچار اختلال می کند.

2- میوه خوردن بعد غذا

بدن قادر به هضم سریع میوه می باشد و اگر میوه سریعا بعد از غذا مصرف گردد، میوه به مدت زیادی در معده باقی مانده و فاسد گردیده و باعث تولید سم و گازها می شود. علاوه بر این، می تواند باعث افزایش تشکیل سلولیت هم گردد. سلولیت اصطلاحی است که برای مشخص کردن توده‌هایی از چربی که معمولاً در باسن، ران و قسمت تحتانی بدن زنان می‌باشد، به کار برده می‌شود. بنابراین میوه را زمانی مصرف کنید که معده شما خالی است یا دو ساعت قبل و بعد غذا.

3- چای بعد غذا

این عادت، عادت خوبی نیست اگر چه افراد بسیاری این کار را انجام می دهند. کافئین چای به آهن باند شده و فرآیند هضم را کند می کند که برای افراد دارای بیماری کم خونی، بسیار بد می باشد. چای را باید حداقل یک ساعت بعد غذا نوشید.

4- شنا و حمام بعد از وعده غذایی

آب باعث بهبود جریان خون می شود اما بعد از غذا خوردن، خون به معده جایی که هضم در آن صورت می گیرد، می رود. بنابراین بعد از حمام، بدن دچار تغییر دمایی ناگهانی می گردد و نیاز است که خون به همه بدن برود.

5- ورزش کمر بعد از غذا

ورزش کمر بعد از غذا می تواند باعث گرفتگی روده و تاخیر در هضم گردد. علاوه بر این، این کار بعد از غذا ممکن است باعث افزایش وزن گردد.

6- فعالیت بعد از غذا

در حالی که همه فکر می کنند فعالیت فیزیکی بعد از غذا، خوب و مفید می باشد اما حقیقت جز این می باشد. فعالیت فیزیکی باعث می شود که سیستم گوارشی نتواند مواد مغذی را از وعده غذایی جذب کند. توصیه می شود که بعد از غذا استراحت کنید یا یک پیاده روی آرام داشته باشید اما بدون هیچ فعالیت شدیدتر.

7- خوابیدن بعد از غذا

در هنگام خواب، همه فعالیت های بدن همراه با مغز، در اصطلاح به خواب می روند. دراز کشیدن بعد از غذا نیز توصیه نمی گردد زیرا برای فعالیت هضمی و شیره معده مناسب نیست و در فعالیت آن ها اختلال ایجاد می کند. این عادت بد یعنی خوابیدن بعد از غذا ممکن است که منجر به مشکلات معده ای گردد.

واحد بین الملل: مهدی محمدیان