بررسی امکان علمی رشد گیاهان در خاک مریخ/ فیلم Martian به واقعیت می پیوندد؟

فود کلینیک/ سرویس بین الملل

سال 2015 ریدلی اسکات با فیلم “مریخی” وارد حیطه ای از صنعت غذا شد که آینده سفرهای فضایی بشر به آن وابسته است.

در فیلم مریخی،”مارک” در سفر تحقیقاتی به مریخ دچار حادثه شده و از برگشت به زمین جا می ماند؛ هر چند دوستانش برای نجات او تلاش می‌کنند اما مارک که یک گیاه شناس است از اطلاعات گیاه‌شناسی خود استفاده کرده و بااستفاده از خاک مریخ، کشاورزی کرده و برای خود سیب زمینی تهیه می‌کند و با تولید مصنوعی آاب و غذا برای خود زمان می خرد و در نهایت نجات می یابد…

اما همچنان این سوال پابرجاست: آیا می‌توانیم در مریخ غذا بکاریم؟

به گزارش فود کلینیک به نقل از وبسایت دانشگاه نیو انگلند دکتر کریس گوپی، دانشیار حاصلخیزی خاک در دانشگاه نیو ساوت ولز (UNE)، می‌گوید: «بله، اما نه لزوماً به روشی که در فیلم [The Martian] نشان داده شده است. اگر بخواهیم در مریخ غذا بکاریم، به احتمال زیاد در ابتدا باید به صورت هیدروپونیک و با استفاده از نور مصنوعی انجام شود.» به عقیده وی رشد غذا در مریخ چالش‌برانگیز اما امکان‌پذیر است. هر چند خاک مریخ به دلیل کمبود مواد آلی برای رشد محصولات مناسب نیست اما یافتن راهی برای احتباس آب در خاک برای رشد محصولات مهم است. به گفته وی حاصلخیزی خاک به عواملی مانند مواد مغذی، آب و فعالیت بیولوژیکی بستگی دارد. گزیده ای از این گفتگو را با هم می خوانیم:

خاک مریخ چگونه است؟

خاک مریخ در واقع به عنوان خاک تعریف نمی شود، زیرا خاک باید حاوی مقداری مواد آلی باشد. خاک مریخ، به دلایل واضح، اینطور نیست.خاک مریخ به دلیل کمبود مواد آلی، به عنوان «regolith» شناخته می‌شود. بعید به نظر می رسد که خاک شنی و قرمزی که در فیلم به تصویر کشیده شده وجود داشته باشد. چون تنها چند سانتی‌متر از خاک سطحی اکسید می‌شود و وقتی بیشتر به پایین بروید، احتمالاً لایه های زیرین آن خاکستری است.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که  خاکهای شبیه‌سازی شده مریخ آب را بهتر از خاک زمین نگه می‌دارند؛ نظر شما چیست؟

این در واقع فقط در مورد احتباس آب نیست، بلکه در مورد انتشار آب است. خاک‌های رسی در اینجا روی زمین مقدار زیادی آب را در خود نگه می‌دارند، اما در عین حال آن را محکم نگه می‌دارند. در مقابل، خاک‌های شنی، مانند آنچه در ساحل پیدا می‌کنید، اصلاً آب را خوب نگه نمی‌دارند و به سرعت تخلیه می‌شوند. با این حال، اگر سیستم‌های ریشه وجود داشته باشند، می‌توانند آن آب را به خوبی استخراج کنند! مقدار ایده‌آلی از خاک رس، سیلت و ماسه در خاک وجود دارد که هم آب را نگه می‌دارد و هم آن را آزاد می‌کند تا به طور موثر ریشه‌ها را بکارد. ما آن را “لوم” می‌نامیم. با این حال، احتباس آب برای رشد محصولات بسیار مهم است، به ویژه در خاک‌های استرالیا که در آن محصولات اغلب بر روی رطوبت ذخیره شده خاک رشد می‌کنند.

چگونه به سلامت خاک بهینه برای رشد محصولات دست یابیم؟

حاصلخیزی مطلوب به شیمی، فیزیک و بیولوژی خاک نیاز دارد. این بدان معناست که خاک برای تشویق رشد گیاه به تامین مواد مغذی، آب و بیولوژیکی نیاز دارد. گیاهان محیط خاک را اصلاح می‌کنند و آن را بهتر می‌کنند، اما محدودیت‌هایی در خاک وجود دارد که حتی گیاهان نیز نمی‌توانند بر آن غلبه کنند.

UNE (دانشگاه نیو انگلند) در حال حاضر چه کاری در این فضا انجام می دهد؟

UNE پروژه‌های زیادی در زمینه سلامت خاک دارد. یک گروه بزرگ و فعال کربن خاک وجود دارد که چگونگی تجمع کربن در خاک و سرعت چرخش آن را بررسی می‌کند. پروژه‌های بزرگی به دنبال اصلاح زیرزمین‌ها هستند تا فعالیت ریشه‌ها را در عمق خاک افزایش دهند و حجم خاکی را که ریشه‌های گیاه می‌توانند کشف کنند و آب و مواد مغذی را از آن استخراج کنند، افزایش دهند. UNE همچنین بسیاری از دانشجویان دکترا دارد که به چرخه‌های فسفر و پتاسیم و نیتروژن در خاک نگاه می‌کنند و سعی می‌کنند دسترسی آنها به گیاهان را افزایش دهند.

آیا فکر می‌کنید تمام تحقیقاتی که در زمینه خاک‌شناسی انجام می‌شود به این معنی است که روزی امکان رشد غذای ما در سیارات دیگر وجود خواهد داشت؟

کاملاً. خاک‌شناسی مهم‌ترین علم روی کره زمین است! تحقیقات در زمینه خاک‌شناسی می‌تواند به توسعه روش‌های پایدار برای رشد غذا در مریخ کمک کند. در کل می توان گفت رشد غذا در مریخ چالش‌برانگیز است، اما امکان‌پذیر است.

اشتراک گذاری در:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
دسته‌بندی‌ها