استفاده از اسپکتروسکوپی مادون قرمز نزدیک برای تشخیص آکریلامید

استفاده از اسپکتروسکوپی مادون قرمز نزدیک برای تشخیص آکریلامید

به گزارش واحد بین الملل فود کلینیک؛ محققین سرویس تحقیقات کشاورزی سازمان کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA ARS) در حال کار برای کاهش ماده سرطان زای آکریلامید و همچنین حفظ مواد ارتقا دهنده سلامت در مواد غذایی هستند. در این مرکز یک تیم به سرپرستی سوزان جاننینگزمیر یک روش جدید را برای تخمین سریع میزان آکریلامید در فرنچ فرایز سیب زمینی توسعه دادند. نتایج این مطالعه در مجله AgResearch به چاپ رسیده است.
سرپرست این تیم تحقیقاتی عنوان نمود که هدف این گروه تحقیقاتی شناخت و حذف تشکیل آکریلامید در غذاها می باشد که در حین سرخ کردن، برشته کردن و پختن مواد غذایی در دماهای بالا در آن ها ایجاد می شود. امروزه برای تعیین مقدار آکریلامید در مواد غذایی به تکنیک های تجزیه ای تخصصی مانند کروماتوگرافی گازی یا مایع به همراه اسپکترومتری جرمی نیاز است که این روش ها نیازمند زمان زیاد و دستگاه های گران هستند.
محققین در حال مطالعه بر روی این موضوع هستند که آیا تکنیک اسپکتروسکوپی مادون قرمز نزدیک (NIRS) می تواند به طور تخصصی آکریلامید را تشخیص دهد یا خیر. آن ها از این تکنیک برای آزمودن آرد سیب زمینی که به صورت دستی غلظت های مختلف آکریلامید به آن ها اضافه شد استفاده کردند و نتایج موفقیت آمیز بود. سپس آن ها از این روش برای تعیین آکریلامید در فرنچ فرایزهای تهیه شده با روش ها و دماهای مختلف و همچنین فرنچ فرایزهای تهیه شده در رستوران ها استفاده کردند.
رییس این تیم تحقیقاتی عنوان نمود که ما اطلاعات به دست آمده از روش های تجزیه ای و NIRS را تحلیل نموده و بر اساس آن یک مدلی را توسعه دادیم که قادر به تخمین سریع میزان آکریلامید در فرنچ فرایز می باشد که در مقایسه با روش های شیمیایی استاندارد گران هم نیست.
بر اساس اطلاعات موجود، تولید کنندگان مواد غذایی امروزه برای تعیین آکریلامید در هر نمونه فرنچ فرایز و یا ماده غذایی دیگر ۲۵۰ دلار پرداخت می کنند در حالی که با روش NIRS هزینه آنالیز هر نمونه بیش از ۲۵ دلار نخواهد شد. بنابراین تولید کنندگان مواد غذایی ترجیح می دهند که از یک روش سریع تر و ارزان تر برای تعیین سطوح آکریلامید استفاده کنند.
منبع: http://www.ift.org
واحد بین الملل: مهدی محمدیان

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *