رفتار های نا آگاهانه ای که تیشه به ریشه باور ها و عقاید کودکان کشور میزند…

رفتار های نا آگاهانه ای که تیشه به ریشه باور ها و عقاید کودکان کشور میزند… این یادداشت نقدی است به اشتباه فاحش کتاب علوم سوم ابتدایی در خصوص وجود مواد نگهدارنده در مواد غذایی

 

امروز به صورت کاملا اتفاقی با موضوعی تعجب آور و شوکه کننده مواجه شدیم. در کتاب علوم سال سوم ابتدایی که توسط نظام آموزشی کشور برای تدریس در مدارس کشور تدوین شده است مطلبی در باره حضور مواد نگهدارنده در مواد غذایی گنجانده شده است،که البته نه تنها شوکه کننده نیست بلکه بسیار هم کار خوب و تحسین برانگیزی می باشد.

اما نکته قابل تامل عکسیست که در کنار این مطلب خود نمایی می کند.

همانطور که مشاهده می شود شیر فرادما،آبمیوه پاستوریزه و کنسرو ماهی تن در این عکس گنجانده شده اند. دقیقا سه ماده غذایی که هیچ گونه نگهدارنده ای در خود نداشته و بواسطه فرایند های حرارتی از فساد میکروبی محافظت می شوند.

جالب است چنین اشتباه بزرگی که فقط می تواند ناشی از عدم اطلاعات کافی باشد، توسط پایه ای ترین نظام آموزشی یک کشور انجام می شود. نظامی که قرار است تحقیق و تفحص را به کودکانمان بیاموزد،نظامی که مدام کباده اولین بودن را میکشد….

این موضوع جمله ای از بزرگمرد تاریخ معاصر ایران شهید مصطفی چمران را به یادمان می آورد که به شکل عجیبی وصف الحال مولفین این کتاب است : آنکس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد بی تقواست…

التماس اند کی تفکر.

احمد رضا رجبی دهکی

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *