روند رشد صنعت جهانی پردازش میوه و سبزیجات

مصرف میوه و سبزیجات در سطح جهان، با افزایش شدیدی رو‌به‌رو شده و با توجه به توصیه‌های پزشکان و اهمیت تندرستی در جامعه امروز، تقاضای روزافزونی نسبت به این محصولات دیده می‌شود. انواع میوه و سبزیجات گوناگون به صورت‌های مختلف تازه، کنسرو شده، آب میوه و سبزیجات، خشکبار یا حتی فریز شده روانه بازار جهان شده و با استقبال بی‌نظیری نیز روبه‌رو شده‌ است. بر این اساس، بازار این دست از محصولات و صنایع مربوط به آنها در سال‌های اخیر روند رشد سریعی را پیموده و انتظار می‌رود که در سال‌های آتی نیز به همین منوال ادامه یابد.

یکی از صنایع وابسته به میوه و سبزیجات، صنعت پردازش این محصولات است که در انواع متفاوتی از کمپوت‌ها، پاکت‌های آب‌میوه، محصولات بسته‌بندی شده تاریخ مصرف‌دار و… به بازار عرضه می‌شوند.طبق گزارش IBISWorld صنعت پردازش میوه و سبزیجات جهانی تا سال 2015 با نرخ رشد سالانه 1.3درصد حرکت کرده و به درآمدی به ارزش 271.3میلیارد دلار رسیده است.

چشم‌انداز جهانی این صنعت

رشد سریع شهرنشینی و تغییر استانداردهای زندگی از سویی و افزایش نسبی درآمد خانواده‌ها و آگاهی مردم نسبت به سلامت فردی و ارزش میوه و سبزیجات، آینده روشنی را برای صنعت پردازش این دست از منابع غذایی رقم زده و می‌توان رشد چشمگیری را در این صنعت پیش‌بینی کرد.طبق گزارش IBISWorld درآمد این صنعت تا سال 2020، با نرخ رشد سالانه 3.0درصد به ارزشی بالغ بر 315میلیارد دلار می‌رسد که نشان از رشد سریع این صنعت در چند سال آینده دارد.

تقاضای جهانی در این صنعت نیز به سوی هر چه بیشتر ارگانیک شدن این محصولات پیش می‌رود و تمرکز اصلی تولیدکنندگان بر سالم و مغذی بودن این دست از منابع غذایی است، تا هر چه بیشتر بتوانند در جریان پردازش، مواد آلی آنها را حفظ کنند.

بازارهای عمده جهانی

درحالی‌که هم‌اکنون بخش عمده‌ای از صنعت پردازش سبزیجات و میوه جهانی در آمریکای شمالی و اروپا انجام می‌گیرد، انتظار می‌رود که این صنعت به سایر نقاط جهان، خصوصا چین تغییر جهت دهد. جالب است بدانید در حال حاضر بیش از نیمی از سبزیجات جهان و یک سوم از میوه جهان (در واحد تن)، در چین تولید می‌شود، البته این محصولات، پردازش نشده هستند، اما با افزایش تقاضای جهانی نسبت به این محصولات، انتظار می‌رود که صنعت پردازش میوه و سبزیجات نیز در چین توسعه زیادی بیابد.

کنسروها مهم‌ترین بخش صنعت پردازش میوه

مهم‌ترین محصول در صنعت پردازش جهانی میوه و سبزیجات، کنسروهای این دست از محصولات هستند، به‌طوری که تحلیلگران، یک فروش 40درصدی را تا سال 2015 برای این بخش پیش‌بینی کرده بودند. بخش کنسرو صنعت پردازش میوه و سبزیجات، طیف زیادی از محصولات را در بر می‌گیرد. ترشی میوه و سبزی، مربا و ژله کنسرو شده و انواع کمپوت‌های میوه در این بخش جای می‌گیرند.

اگرچه مصرف میوه و سبزیجات کنسرو شده در سال‌های اخیر رشد زیادی داشته است، اما در حال حاضر، رشد این بخش تا حدی کاهش یافته و سهم آن از میزان درآمد جهانی این صنعت کمتر شده است؛ خصوصا در آمریکای شمالی، تقاضای مصرف‌کنندگان نسبت به این دست از محصولات کاهش یافته که درک تازه مردم نسبت به بهداشت فردی و آگاهی‌های مربوط به سلامت فردی از جمله دلایل این کاهش مصرف است.در مقابل گرایش به سوی مصرف سبزیجات و میوه‌های تازه بیشتر شده است.

معرفی یک شرکت موفق در پردازش میوه

شرکت Dole از جمله کمپانی‌های موفق در زمینه تولید، پردازش و توزیع سبزیجات و میوه در سطح جهان است. تمرکز اصلی این شرکت روی تولید محصولاتی است که مطابق با استانداردهای سلامتی باشند و با داشتن برنامه‌هایی جامع برای ایمنی مواد‌غذایی، کنترل کیفیت دقیق و بهبود مستمر تولیدات خود از طریق تحقیق و نوآوری، سعی در ارائه محصولات خود در بالاترین و تازه‌ترین کیفیت دارد. این شرکت چند ملیتی آمریکایی در سال 1851 تاسیس شد و در حال حاضر با داشتن بیش از 74هزار و 300 کارمند تمام وقت در 90کشور جهان، از جمله کمپانی‌های برجسته در تولید میوه جهانی به‌صورت تازه یا کمپوت شده است.

طبق آمارهای ارائه شده، درآمد این شرکت در سال 2011، مبلغی بالغ بر 7.2میلیارد دلار تخمین زده شده است که رقم قابل توجهی است. شناخته شده‌ترین محصول این شرکت آناناس است که به‌صورت کنسرو‌شده یا تازه در بازارهای جهانی عرضه می‌شود، در کنار این محصول، انواع میوه و سبزیجات تازه، انواع توت‌ها، محصولات بسته‌بندی شده میوه و سبزیجات کنسرو شده، از دیگر محصولات اصلی این کمپانی به شمار می‌روند که در سطح جهان شناخته شده هستند.

منبع: فرصت امروز

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *