مبارزه با ملخ‌ها در سه هزارو ۱۵۵هکتار عرصه‌های استان بوشهر انجام شد

مبارزه با ملخ‌ها در سه هزارو ۱۵۵هکتار عرصه‌های استان بوشهر انجام شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: دسته‌های ملخ مهاجم از اول اسفند ماه جاری وارد این استان شدند و ۹ شهرستان استان غیر از دیلم را درگیر کرد که تاکنون مبارزه با این آفت در سه هزار و ۱۵۵ هکتار از انجام شده‌است.

خسرو عمرانی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در زمان حاضر مبارزه با آفت ملخ صحرایی در شهرستان‌های جم، دیر، دشتی، تنگستان، دشتستان و گناوه در دست اجرا است.

وی ادامه داد: در زمان حاضر ۲۵ گروه مبارزه، ۳۰ گروه ردیاب، یک فروند هواپیمای سمپاش، ۹ دستگاه سمپاش یو ال وی و ۱۰۰ دستگاه سمپاش زمینی در اختیار داریم که با همت مردم، شوراها، دهیاری‌ها کار سمپاشی و ردیابی ملخ‌های صحرایی را در استان بوشهر انجام می‌دهند.

عمرانی بیان کرد: همچنین تاکنون ۴.۵ تن سم در استان بوشهر برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی مصرف شده‌است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اضافه کرد: با توجه به اینکه ملخ‌ بیشتر در شب ساکن است و پرواز کمتری دارد، به همین دلیل در زمان حاضر مبارزه با این آفت دراین استان بیشتر شبانه تا صبح زود انجام می‌شود.

عمرانی اظهار داشت: علاوه بر ۲۵ کانون آلوده سال جاری ۳۰ کانون آلوده از سال گذشته نیز وجود دارد که میزان مبارزه در سطح گسترده‌تری انجام می‌شود و با گرم شدن هوا کانون‌های سال گذشته زودتر فعال می‌شوند.

وی یادآور شد: با توجه به مبارزه صورت گرفته با آفت ملخ صحرایی تاکنون این آفت به مزارع و باغ‌های استان بوشهر خسارتی وارد نکرده‌است.

عمرانی گفت: ملخ‌های صحرایی بالغ هستند و با تغذیه تخم‌گذاری می‌کنند به همین دلیل بیشترین و مهمترین مرحله مبارزه با این آفت در اردیبهشت ماه است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: پیش‌بینی جهانی این است که دسته‌های جدید ملخ از شمال آفریقا و شبه‌جزیره عربستان وارد کشور و استان بوشهر خواهد شد که میزان آنها سه برابر سال پیش است و تا چهار سال آینده درگیر مبارزه با ملخ خواهیم بود.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *