نقش لیکوپن گوجه فرنگی در پیشگیری از سرطان پروستات

نقش لیکوپن گوجه فرنگی در پیشگیری از سرطان پروستات

به گزارش واحد بین الملل فود کلینیک؛ بیماری پروستات در بیش از ۴۰ % مردان ۷۰ ساله مشاهده  می شود. که در صورت عدم درمان تا سن ۸۰ سالگی در بیشتر آن ها به سرطان پروستات تبدیل می شود . عمل جراحی، پرتوافکنی و هورمون درمانی از روش های رایج درمان این بیماری است؛ که همگی دارای عوارض جانبی می باشند.
انجمن سرطان آمریکا سرطان پروستات را با مرگ حدود ۳۰ هزار نفر درسال ۲۰۰۴ در ایالات متحده به عنوان دومین عامل سرطانی مرگ و میر مردان در آن کشور معرفی کرده است. سن، نژاد، سوابق فامیلی، شرایط زندگی و تغذیه از عوامل مؤثر این بیماری‌اند به طوری که در افراد کم تحرک، چاق و سیگاری و افرادی که غذای پرچرب مصرف می کنند این بیماری بیشتر مشاهده می شود.

یکی از راه های پیشگیری و درمان مصرف لیکوپن به صورت گوجه فرنگی و فرآورده های آن و یا به صورت قرص های مکمل می باشد. اولین بار جیووانوسی و همکاران در سال ۱۹۹۵بر روی نقش کاروتنوئید در بیماری سرطان پروستات تحقیقات انجام دادند. طبق نتایج افرادی که ۱۰ بار از فر آورده های گوجه فرنگی در هفته استفاده کرده بودند ۳۵ % کمتر به پروستات مبتلا شده بودند. همین پژوهشگران در سال ۱۹۹۹ با بررسی جامع ۷۲ مطالعه انجام شده روی کاروتنوئیدها اثر مصرف لیکوپن بر کاهش سرطان هایی همچون پروستات، پستان، گردن، تخمدان و جگر را نشان دادند.

تاثیر میزان مصرف لیکوپن

مصرف لیکوپن موجب افزایش میزان آن در سرم خون و کاهش میزان آنتی ژن ویژه پروستات می شود. به طوری که مصرف روزانه لیکوپن به شکل سس گوجه فرنگی در افراد مبتلا به پروستات به ترتیب دو و سه برابر شدن میزان لیکوپن در سرم خون و غده پروستات و کاهش چشمگیر DNA صدمه دیده و آنتی ژن ویژه پروستات می شود.

همچنین مصرف دو بار در روز لیکوپن به مدت ۳ هفته در بیماران مبتلا به پروستات در مقایسه با بیمارانی که لیکوپن مصرف نکرده بودند کاهش رشد سلول های سرطانی را در غده پروستات جراحی شده در پی داشته است. به طور کلی، بررسی های دراز مدت نیز نشان داده که گوجه فرنگی و فراورده های آن به خاطر داشتن لیکوپن کافی در کاهش سرطان پروستات بسیار مؤثر می باشند.

منبعJournal of Food Science and Technology

واحد بین الملل: مهدی محمدیان

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *